2016 – השנה של המשרה ההיברידית

שנת 2016 הוכרזה בפי מומחים עולמיים בתחום התעסוקה 'השנה של המשרה ההיברידית'. מה זה אומר ואיך אפשר להשתמש בזה לטובתנו? הכתבה שלפניכם היא ההזדמנות שלכם להציץ בכדור הבדולח של שוק העבודה ולראות מה ידרשו מכם המשרות של ההווה והעתיד ובאילו מיומנויות עליכם להחזיק כדי להשתלב בשוק העבודה הזה בצורה הטובה ביותר.

hybrid-job

עולם התעסוקה משתנה למול עינינו. כמו העולם עצמו, שהולך ונעשה מורכב יותר, כך גם שוק העבודה, על המשרות המוצעות בו והמיומנויות הנדרשות מהעובדים בו. כדי להתאים את עצמכם לשוק העבודה של ההווה והעתיד, עליכם להבין משהו על היברידיות.

שנת 2016 נקראת כבר באופן רשמי 'השנה של המשרה ההיברידית'. מה זה היברידי? בדרך כלל מונח שמשתמשים בו רבות בעולם הרכב, 'היברידי' פירושו 'שעבר הכלאה', או 'בן כלאיים', כלומר משלב בין מספר אלמנטים שבדרך כלל לא מצויים יחדיו. מה לזה ולמשרות בעידן הנוכחי, אתם שואלים?

מסתבר שהרבה מאוד.

שוק העבודה בעבר לעומת שוק העבודה בהווה

בעבר, מעסיקים היו מחפשים עובדים עם סט מיומנויות ברור ומובחן. עובד טכני היה צריך להחזיק בכישורים טכניים ספציפיים, אותם למד במסגרת השכלתו, במסגרת נסיונו או שניהם. לא היה לו צורך במיומנויות אחרות, למשל מיומנויות תקשורת בינאישית, שכן בהן היה נדרש להחזיק עובד אחר בחברה או, ברוב המקרים, רק הסגל הניהולי בחברה זו.

באופן דומה, מנהלת משאבי אנוש היתה צריכה להחזיק בכישורים ובמיומנויות ספציפיות, אותן רכשה במסגרת השכלתה ונסיונה בתחום. לא היה לה צורך במיומנויות טכניות למיניהן, שכן בהן החזיקו עובדים אחרים בחברה, אם בכלל היה צורך בכך.

כיום המצב משתנה. היום להיות טוב בדבר אחד זה כבר לא מספיק וכל עובד צריך לחבוש מספר כובעים שונים ביום העבודה. תחומי מומחיות שהיו בעבר מופרדים זה מזה, כיום מתחברים זה לזה, כך שמשרה אחת משלבת בתוכה מספר תפקידים הנוגעים למספר תחומים. כלומר, מה שהיה בעבר נחלתם של מספר עובדים בכמה מחלקות שונות, הופך להיות כעת בתחום האחריות של העובד היחיד.

מה המשמעות של כל זה עבורנו?

מורכבות. חיבור. שילוב. הכלאה.

אוניברסיטת בנטלי בארה"ב הזמינה דו"ח שיבחן לא פחות מ-24 מיליון  תיאורי משרות על פני 9 תעשיות שונות (שיווק, משאבי אנוש, ניתוח מידע ועוד) וימצא מה הן מיומנויות המפתח הנדרשות למשרות אלה. המידע שנתקבל נותח ותוצאותיו יצאו השנה והפתיעו גם את מזמיני הדו"ח עצמם.

קשרים עם קולגות

לתדהמתם, גילו החוקרים שבכל התעשיות שנבדקו, המעסיקים היו מעוניינים בעובדים שיחזיקו גם במיומנויות טכניות, אנליטיות, מיומנויות שנחשבות 'מיומנויות מוח שמאלי' ונקראות גם 'מיומנויות קשות' וגם, מצד שני ובמקביל אליהן, במיומנויות יצירתיות שנחשבות 'מיומנויות מוח ימני' וכן במיומנויות הקשורות ליחסי אנוש – כאלו הנחשבות 'מיומנויות רכות'.

מה ההבדל בין מיומנויות קשות ומיומנויות רכות?

מיומנויות קשות הן המטלות הספציפיות לעבודתו של אדם מסוים, אלו שלמד לאורך השנים במסגרת השכלתו וניסיונו. אלו מיומנויות שקל להוכיח את העובדה שיש לנו אותן. תעודה אקדמית, תעודת סיום קורס, יכולת להדפיס מספר מילים בדקה, פרסים שקיבלנו לאורך הקריירה המקצועית שלנו, כל אלו ועוד הן ההוכחות לקיומן של המיומנויות הקשות שבחזקתנו.  אלו הן מיומנויות הנוגעות למטלות שאדם יכול להשלים ללא כל אינטראקציה עם אדם אחר (למשל קידוד תוכנה, כתיבת דו"ח, בניית אתר).

מיומנויות רכות, לעומת זאת, אלו לא דברים שמלמדים אותנו בביה"ס וקשה יותר להוכיח שיש לנו אותן, כמו גם למדוד אותן. אלו מיומנויות שמערבות אנשים נוספים או נוגעות לאנשים אחרים. כך, כל מה שנוגע לתקשורת עם אנשים אחרים נחשב מיומנויות רכות.

דוגמאות למיומנויות רכות כוללות: גמישות, שיתוף פעולה, חברותיות, יכולת ניהולית ('חוש מנהיגות'), תקשורת בינאישית, סקרנות אינטלקטואלית, סדר וארגון, ניהול זמנים, יכולת הבעה בכתב ובעל פה, גישה חיובית, אמינות, יכולת עבודה בצוות, יסודיות, ראייה מערכתית, ביטחון עצמי, יכולת לתפקד היטב בתנאי לחץ, יוזמה, חשיבה ביקורתית, יכולת שכנוע והשפעה ועוד.

עובדים כיום זקוקים הן לידע טכני והן למיומנויות תקשורת ויחסי אנוש כדי למצוא עבודות טובות יותר שמשלמות טוב יותר, והדבר נכון לגבי תחומים רבים.

כך, למשל, מנהלת משאבי אנוש זקוקה כיום לא רק לכישורים בתחומה (היכולת 'לקרוא' אנשים, היכולת לסנן מועמדים לא מתאימים, היכולת לבחור את המועמדים המתאימים למשרה מסוימת בהתחשב בצרכי הארגון) אלא זקוקה גם לכישורי מחשוב (ידע טכני) ולידע בסיסי לפחות ברשתות חברתיות ובשיווק.

מהנדס IT שצריך לפתור בעיה העומדת מולו, למשל בעיה בתכנות אפליקציה לנייד, יצטרך להביא לשולחן את המיומנויות הקשות שעומדות לרשותו, כלומר את הידע הטכני שלו. עד כאן הכל טוב ויפה. ואולם, ברגע שאותו מהנדס ירצה לדעת כיצד הפתרון נחווה על ידי משתמש הקצה (הלקוח), או ירצה לשתף פעולה עם חבר צוות אחר כדי לעצב את הפתרון בצורה מסוימת, כאן יצטרך להשתמש במיומנויות רכות העומדות לרשותו.

skills

מדוע מתחולל השינוי?

ראשית, אנחנו חיים בעולם בו דברים משתנים בקצב המהיר ביותר של שינוי בהיסטוריה הידועה לנו עד היום. תהליכי אוטומטיזציה משתלטים על רבות מהחברות ועל רבים מבתי העסק וכך, משרות רוטיניות שבעבר היו מבוצעות על ידי אנשים ('משרות צווארון כחול') מבוצעות היום ברובן על ידי רובוטים ומכונות.

המשרות של העתיד יהיו כאלו שרובוטים עדיין לא מסוגלים לבצע וספק אם ומתי יוכלו. אלו משרות שמערבות שיפוט אנושי ומיומנויות קוגנטיביות ורגשיות מורכבות. הן דורשות מהעובד שיתוף פעולה, עבודה בצוות, יכולת תקשורת בינאישית וחשיבה ביקורתית. אלו משרות שדורשות מהעובד חבישת כובעים שונים בתכלית, נוסף על המיומנויות הטכניות בהן עליו להחזיק.

שנית, מקובל לראות את שוק העבודה כיום כשוק של מעסיקים. בשוק כזה ישנה דרישה רבה והיצע מופחת. בניגוד לעבר, כיום באמצעות האינטרנט מעסיקים יכולים להגיע למספר גדול של אנשים ולכן לבחור 'בפינצטה' עם מי הם מעוניינים לעבוד. בשוק כזה, עובדים היברידיים, כלומר כאלו שיוכיחו שהם בעלי הכישורים לשלב הן מיומנויות קשות והן מיומנויות רכות רלוונטיות, יהיו אלו שיצליחו.

שלישית, בעקבות ההתפתחויות הטכנולוגיות נוצר מצב שבו חברות מחזיקות במידע רב אודות לקוחותיהם הקיימים או הפוטנציאליים. החברות זקוקות למי שינתח את המידע הזה עבורן (מיומנויות קשות, מיומנויות אנליטיות, מיומנויות מוח שמאלי) וכן, לאחר מכן, למי שיידע מה לעשות עם ניתוח זה, כלומר יראה את התמונה הגדולה, יתקשר את המידע כראוי, יידע לעבוד עם המידע באופן יצירתי למקסום רווחים ובהתאמה לערכי החברה (מיומנויות רכות, יצירתיות, מיומנויות מוח ימני).

אז מה עושים עם זה?

1) רוכשים עוד מיומנויות משולבות 

ככל שיותר משרות היברידיות נוצרות, כך שוק העבודה דורש מהעובדים שלו יותר ויותר. משוחררי צבא, סטודנטים בסיום התואר ומחפשי עבודה בכל גיל, חייבים להתחייב ללמידה מתמדת בתחומם, כדי לשמור את עצמם רלוונטיים לשוק העבודה המשתנה תדיר.

האחריות בעולם תעסוקה חדש זה, מוטלת עלינו, מחפשי העבודה. כבר לא מצופה מאיתנו ללמוד רק את מה שלימדו אותנו, אלא לתפוס יוזמה, להתמקצע ולרכוש יכולות חדשות, בהתאם לצרכי השוק.

מכיוון שמיומנויות היברידיות נעשות כל כך חשובות, על מחפשי העבודה להגדיל את המיומנויות הרכות והקשות להן הם זקוקים. כך, למשל, אם חסר לכם ידע טכני כדי להתברג בתחום מסוים, תוכלו לקחת קורס קצר בנושא. מצד שני, תוכלו לקחת קורס בדיבור בפני קהל אם אתם מרגישים שדווקא שם הייתם יכולים להשתפר.

אחד היתרונות של הטכנולוגיה שאנו כל כך חשופים אליה היום, הוא מגוון של קורסים אינטרנטיים חינמיים, סרטוני הדרכה וחומרי קריאה למכביר. ממש בקצות אצבעותיכם נמצא עולם של ידע, הן ידע טכני והן ידע 'אנושי' יותר. כל המיומנויות להן אתם זקוקים ניתנות ללמידה ואפשר להשתפר בהן.

2) משדרגים את קורות החיים

קורות החיים שלכם הם כרטיס הכניסה שלכם לכל מקום עבודה. עליכם לדאוג שמסמך קורות החיים שלכם יבלוט מעל זה של כל שאר המועמדים לתפקיד, וזאת לא רק באמצעות הנתונים היבשים שלכם אלא גם בזכות מילות המפתח בהן אתם משתמשים והצגה חכמה של המיומנויות הקשות והרכות בהן אתם מחזיקים.

א. מילות מפתח – רבות כבר נכתב אודות הזמן הקצר המושקע בקריאת מסמך קורות החיים שלכם. כדי להאריך את משך הזמן הזה, אחד הטריקים הידועים הוא שימוש במילות מפתח חשובות.

למשל, פעלים אקטיביים במקום פעלים פאסיביים יבטיחו לכם את תשומת הלב של הקורא למשך זמן ארוך יותר: 'השגתי', 'שיפרתי', 'ניהלתי', 'פיקחתי', 'אימנתי', 'יצרתי' במקום 'התפקיד כלל', 'הייתי אחראי על' ודומיהם. הרעיון הוא לציין הישגים במקום את חובות התפקידים שביצעתם.

חברות רבות משתמשות כיום באמצעים ממוחשבים על מנת לבצע סריקה ראשונית של מסמכי קורות החיים המגיעים לידיהם ולצמצם את האפשרויות. לכן חשוב לכלול מילות מפתח בקורות החיים שלכם, רצוי כאלו שהוזכרו בתיאור המשרה שפורסם או בתיאורי משרה אחרים לתפקידים דומים.

שימו לב, מילות מפתח כלליות המתאימות למגוון רחב של תפקידים חשובות פחות ממילות מפתח ספציפיות המתאימות לתפקיד שלפניכם. ההמלצה היא לכלול בין 25-30 מילות מפתח בכל מסמך קורות חיים שאתם שולחים.

ב. הצגת מיומנויות קשות ורכות –  פתגם 'ישן' (רק מלפני כמה שנים) אומר שמיומנויות קשות ישיגו לנו את ריאיון העבודה והמיומנויות הרכות יאפשרו לנו להחזיק בעבודה ולהצליח בה. ואולם, כיום, אם לא נציג בקורות החיים את שני סוגי המיומנויות, נהיה בפיגור אחרי מועמדים אחרים.

אם מדובר במשרה טכנית, וודאו כמובן כי כלל המיומנויות הקשות הרלוונטיות נמצאות במסמך קורות החיים שלכם, כלומר ההשכלה, התעודות והניסיון הרלוונטי למשרה העומדת לפניכם. ואולם, אל תוותרו גם על ציונן של המיומנויות הרכות בהן אתם מחזיקים, כמובן אלו הרלוונטיות למשרה המדוברת.

אם מדובר במשרה יצירתית או משרה הנוגעת לכישורי תקשורת בינאישית, וודאו כי כלל המיומנויות הרכות הרלוונטיות נמצאות במסמך קורות החיים שלכם, אך אל תשכחו לציין גם את המיומנויות הטכניות בהן אתם מחזיקים.

העובד ההיברידי ולכן המצליח בשוק העבודה המודרני יהיה כזה שישלב בין מיומנויותיו מיומנויות רכות לצד מיומנויות קשות, לא חשוב באיזה תחום מדובר. הוא יהיה זה שיבלוט מעל האחרים, המחזיקים באותם כישורים 'יבשים' אך אין להם את כל מה שדרוש כדי להצליח.

hybrid2

3) עונים תשובות היברידיות בראיון העבודה

מעסיקים ומראיינים רבים משתמשים בשאלות התנהגותיות כדי לבחון את התאמתו של העובד לארגון, לאחר שווידאו שהוא עומד בתנאי הסף המינימליים. השאלות מדברות על מצבים שעשויים להתרחש בחברה המדוברת ובמשרה המוצעת לכם. כתשובות לשאלות כאלו נדרש העובד להפגין שימוש שעשה בעבר במיומנויות רכות.

הנה כמה שאלות התנהגותיות לדוגמא: איך התמודדתם במצב שבו עבדתם בצוות עם אדם נוסף שאתגר אתכם? כיצד התמודדתם עם לקוח קשה או לא מרוצה? כיצד התמודדתם עם מנהל בעייתי? תארו מצב בו הדרכתם או ניהלתם אנשים בצוות שלכם, תארו התמודדות שלכם בשעת משבר, זמן שבו לקחתם על עצמכם פרויקט מורכב ועוד. שאלה התנהגותית נפוצה מבקשת מהמרואיין לספר על טעות שעשה בעבודתו הקודמת, מה למד ממנה ואיך, בסופו של דבר, פתר את הבעיה.

שאלות אלו נועדו לבחון אתכם כאדם ולבדוק את ההתאמה שלכם לתרבות הארגונית של החברה. עד כמה יהיה נעים לעובדים האחרים לעבוד איתכם? ולמנהל שלכם? מה, בשורה התחתונה, יהיה הערך המוסף שלכם לחברה? מעסיקים מנסים להימנע מלקחת אדם לעבודה, להדריך ולאמן אותו, כלומר להשקיע בו הרבה כסף, רק בשביל לגלות זמן קצר לאחר מכן שהוא אינו מתאים למשרה.

תשובות היברידיות יהיו תשובות שמספרות על השימוש שלכם במיומנויות הקשות העומדות לרשותכם, לצד הדגשה של השימוש במיומנויות הרכות הרלוונטיות למשרה שעומדת על הפרק. תשובות טובות יהיו כאלה שמודות בטעויות ובחוסר ידיעה ובמקביל מדגישות יוזמה, מוכנות להשקיע וללמוד, להשקיע ולצבור נסיון.

גם אם נשאלתם שאלה 'סתומה' שאתם יכולים לשייך אותה לשאלה התנהגותית, ענו עליה ככזו. למשל, אם המראיין שואל אתכם 'מהי מנהיגות, בעיניך?' תוכלו לחשוב על אחת הפעמים שבה הפגנתם מנהיגות בחברה בה עבדתם ולענות בהתאם:

"מנהיגות באה בכל מיני צורות ואופנים. מבחינתי, אני מעדיף להוביל על ידי דוגמא אישית. למשל, בחברה שעבדתי בה ניהלתי פרויקט בו הובלתי צוות של 10 אנשים. התקציב לפרויקט היה קטן והמלאכה מרובה, כך שנדרשנו להישאר לאחר שעות העבודה. הקפדתי להישאר עם העובדים שלי ולשמור על אופטימיות וחיוביות על מנת לשמור על המורל בצוות גבוה ועל התפוקה שלנו בהתאם למצופה. בסופו של דבר, הצלחנו לסיים את הפרויקט לרווחת הלקוח ב-10,000 שקלים פחות ממה שהוקצב לנו."

בכלל, ההמלצה היא להשתמש בראיון העבודה בכמה שיותר מספרים (גם בקורות החיים, אגב). כמה אנשים הושפעו מעבודתכם? בכמה אחוזים העליתם את רווחיות החברה? כמה כסף חסכתם לחברה? כמה עובדים גייסתם? לכמה שיחות אתם עונים בשבוע? כמה אנשים הדרכתם?

ציון טווח ולא מספר יחיד גם הוא טוב, כיוון שברור שאינכם יודעים תמיד את הסכום המדויק שחסכתם עבור החברה או הסכום שהרווחתם עבורה בפרויקט מסוים.

הרעיון הוא שעל ידי כך שאתם מכמתים את ההישגים שלכם, אתם מאפשרים למראיין לדמיין את עבודתכם המוצלחת ואת האחריות שאפשר להטיל עליכם. הוא לא יוכל שלא לחשוב למה החברה שלו זקוקה ולתהות האם אתם מי שיכולים להשיג את זה בעבורה.

לסיכום, שנת 2016 והשנים שיבואו אחריה ידרשו עובדים היברידיים שיכולים לחבוש כמה כובעים, כאלה שמחזיקים בסט נרחב של מיומנויות, ביניהן מיומנויות קשות ומיומנויות רכות רלוונטיות. אלו יהיו עובדים שיכולים לעבוד בצוותים מורכבים, לחשוב בצורה מערכתית ולתקשר את הידע וההבנה שלהם באופן יעיל.

כדי לשכנע את המעסיק הפוטנציאלי שאתם בדיוק סוג כזה של עובדים, הקפידו לרכוש עוד מיומנויות קשות ורכות עם הזמן ולשדרג כבר עכשיו את קורות החיים שלכם במילות מפתח חשובות ובציון מיומנויות משני הסוגים. כשתגיעו לראיון העבודה הנכסף, הקפידו לענות תשובות היברידיות שימצבו אתכם גבוה ברשימת המועמדים הנשקלים לתפקיד.