למה צריך תמצית קורות חיים?

תמצית קורות החיים היא סיכום הנקודות החשובות במסמך קורות החיים שלכם, שיבהיר למגייס העסוק מדוע עליו לזמן אתכם לראיון העבודה, ויפה שעה אחת קודם. במאמר זה נראה כיצד אפשר להפיק את המיטב מפסקה קצרה זו ולוודא שהיא תוביל את המגייס להמשיך ולקרוא הלאה.

איך כותבים תמצית?

ברוב תחומי העיסוק הקיימים, סביר להניח כי אתם מתחרים על כל משרה נחשקת עם עוד כמה וכמה מועמדים, כולם בעלי נתונים מרשימים ועל פניו מתאימים למשרה המדוברת.

נוסף על כך, ידוע כי מגייסים עוברים על מסמכי קורות חיים רבים עבור כל משרה ועל כן משקיעים 6- 12 שניות בממוצע במעבר על כל מסמך קורות חיים הנוחת על שולחנם. בזמן הזה הם מספיקים לקרוא משהו כמו 20 עד 30 מילים.

אז איך תגרמו למסמך שלכם לבלוט מעל כל השאר? איך תגרמו למעסיק להבין, כבר תוך כמה שניות מרגע שהניח עין על קורות החיים שלכם, שאתם יכולים להיות האדם המתאים למשרה?

התשובה– מספר שורות בתחילת מסמך קורות החיים, שמטרתן להציג סיכום של הפרטים האובייקטיביים החשובים ביותר בנוגע להתאמתכם למשרה שעומדת על הפרק – הן יוכלו להיות מה שמטה את הכף לכיוונכם ומספר למעסיק שיש לכם את מה שצריך. הכירו: זה מה שנקרא 'תמצית קורות חיים'.

cv2

למי מיועדת תמצית קורות החיים?

 

השימוש בתמצית קורות חיים מתאים לכל מבקש עבודה באשר הוא, אולם במיוחד הוא חשוב עבור מי שמצוי בקצוות- מי שבאמתחתו נסיון מקצועי עשיר ומגוון ומי שבאמתחתו מעט מאוד נסיון בתחום אליו הוא מגיש מועמדות: חייל משוחרר, סטודנט במהלך לימודים או כזה שכעת סיים את לימודיו, אם במשרה מלאה שרק עכשיו חוזרת לשוק העבודה או מי שעשה הסבת קריירה.

עבור מי שיש לו נסיון מקצועי עשיר ומגוון, תמצית קורות החיים תאפשר לו להציג את הנסיון המרשים ביותר למשרה שעומדת על הפרק, את ההישגים המקצועיים המהותיים ביותר וכן את המיומנויות החשובות ביותר שרכש לאורך השנים.

במקום להסתכן באפשרות שהמעסיק יחמיץ את הפרטים החשובים הללו ברפרפו על קורות החיים שלכם, תוכלו להציג לו סיכום ממוקד של הדברים הרלוונטיים עבורו מתוך המסמך.

עבור אלו המצויים בקצה השני, מי שיש לו מעט מאוד נסיון בתחום מכל סיבה שהיא, התמצית מהווה מרכיב קריטי. זוהי הזדמנות עבורכם להציג סיכום של המיומנויות הרכות שרכשתם לאורך השנים הרלוונטיות לתפקיד שעל הפרק.

במקום להסתכן בכך שהמעסיק ישלול את קורות החיים שלכם רק כי אין לכם נסיון 'מסורתי' בתחום, תוכלו לסכם עבורו את הנסיון והמיומנויות הרלוונטיים שרכשתם וכך לסקרן אותו מספיק כדי שימשיך לקרוא ובתקווה שגם יזמן אתכם לראיון עבודה.

קורות חיים

מהי תמצית קורות חיים?

תמצית קורות חיים היא כמו 'נאום המעלית' הכתוב שלכם. זהו מעין נאום מכירות כאשר המוצר אותו אתם מוכרים הוא… אתם עצמכם! זוהי בעצם תשובתכם הקצרה והקולעת למעסיק על השאלה הידועה "ספר לי על עצמך" הנשאלת לעתים קרובות בראיונות עבודה.

נאום קצר זה אמור להופיע בראש קורות החיים, מיד לאחר הפרטים האישיים שלכם. זהו המיקום החשוב ביותר במסמך קורות החיים שלכם, נכס נדל"ני של ממש, ולא בכדי תמצית קורות החיים צריכה להופיע שם:

 • היא תופסת את תשומת לבו של הקורא באופן מיידי
 • היא מציגה הישגים מרכזיים שלכם ונקודות שיא בקריירה שלכם
 • היא מבהירה לקורא את היתרונות היחסיים המשמעותיים שלכם

מה כוללת תמצית קורות חיים?

 

התמצית כוללת בעיקר סיכום של נתונים אובייקטיביים מהקריירה שלכם. היא נרשמת ללא כינוי גוף ראשון ועליכם לכתוב אותה פר-משרה, כלומר תמצית קורות חיים שונה (ממש כמו שאתם מגישים קורות חיים שונים) לכל משרה אליה אתם מגישים מועמדות.

התמצית צריכה להדגיש את עמידתכם בדרישות המשרה כפי שהופיעו במודעת הגיוס ואת יתרונותיכם היחסיים על מועמדים אחרים למשרה זו.

התמצית כוללת גם את כותרת הזהות המקצועית שלכם, למשל 'סמנכ"ל מכירות', 'מנהל מוקד שירות לקוחות טלפוני', 'מנהל פרויקטים' או 'נציג שירות לקוחות פרונטלי' וכדומה. חשוב שהכותרת שתתנו תתאים לשם המשרה אותה פרסם המעסיק.

לאחר הכותרת יבוא פירוט של החוזקות והיתרונות היחסיים שלכם, כאשר הדבר יכול להיעשות בנקודות או בטקסט רציף. נקודות הן הרבה פעמים דרך טובה יותר להעביר מסר באופן חד וברור.

אורך פירוט זה לא צריך לעלות על 2-3 משפטים או 3-6 נקודות. הפירוט לא נועד לחזור על מה שכבר מופיע בקורות החיים, אלא לאגד את הנקודות המרכזיות הרלוונטיות למשרה לכדי סיכום אחד קצר ומושך.

בסיכום זה יכולים להופיע: שנות הנסיון שיש לכם, שווקים איתם עבדתם, סוגי לקוחות שהיו לכם וכן הישגים משמעותיים שלכם ומיומנויות חשובות שרכשתם.

נאום המעלית

איך כותבים תמצית קורות חיים?

 1. התבוננו בתיאור המשרה שלפניכם וסמנו לעצמכם מילות וביטויי מפתח. נסו לקבוע לגבי המשרה הזו:
 • את מי מחפשים לתפקיד?
 • מהו הערך המוסף שעל האדם להביא לתפקיד זה?
 • אילו תחומי אחריות יהיו בסמכותו במסגרת התפקיד?
  • מהן הפעילויות והמשימות המקצועיות שאתם נהנים מהן? מנו 3 או 4 כאלה. זכרו שאתם תתקבלו לעבודה על בסיס קורות החיים שלכם. הדברים שתמנו יהוו בסיס לתפקידים שיוטלו עליכם בעתיד, אל תכתבו משימות שאתם טובים בהן אבל שונאים לעשות. כבר מעכשיו אחלו לעצמכם יומיום שאתם אוהבים.
  • מהן 'נקודות המכירה המרכזיות שלכם'? מנו 3 או 4 דברים שמגדירים אתכם כאנשי מקצוע ושמבדילים אתכם משאר אנשי המקצוע בתחומכם. אולי אתם הטובים ביותר בשליטה בתוכנה מסוימת, בעלי ידע יוצא דופן בשפות או שאולי יש לכם יכולת מעולה להניע אנשים לפעולה.אילו מיומנויות קשות ואילו מיומנויות רכות נדרשות לתפקיד?
   תוכלו לנסות לשים את עצמכם בנעליו של המעסיק. לו אתם הייתם מגייסים עובדים למשרה כזו, מה היה חשוב לכם לראות אצל המועמדים שלכם?באופן דומה, חקרו את החברה שאליה אתם מגישים מועמדות, אם היא פורסמה בשמה. היכנסו לפרסומים אינטרנטיים אודותיה וכן לאתר שלה. אילו ערכים חשובים על פי חזון החברה? אילו עובדים החברה הזו מחפשת? רשמו את התשובות לפניכם ברשימה ראשונה.2. חשבו כעת על האני המקצועי שלכם. במבט על הנסיון המצטבר שלכם לאורך השנים, נסו לענות על השאלות הבאות:
  • כמה שנות נסיון יש לכם בתחום המקצועי המדובר?
  • באילו ארגונים וחברות עבדתם? מה המשותף להם? במה הם נבדלים זה מזה? למשל, האם החלפתם תחומים בחייכם או שנשארתם באותו תחום ומה שהשתנה זה הקהלים שכל ארגון עובד איתם? או שאולי החלפתם מקצוע ועבדתם בכמה מקצועות אבל יש חוט שמקשר בין כולם?
  • מהם ההישגים המשמעותיים בקריירה שלכם או בלימודים האקדמיים שלכם? כאן תוכלו למנות שיאי מכירות, ציונים לשבח, תעודות הצטיינות וכדומה. מבחינת קריירה, אם היו לכם הישגים שאתם יכולים למדוד, זה הזמן לציין אותם: גידול מכירות באחוזים, מספר שיחות טלפון שנענו ביום, שבוע או חודש, כסף שהרווחתם עבור החברה, כסף שחסכתם עבורה (השימוש בטווח גם הוא אפשרי), מספר אנשים שהדרכתם, מספר צוותים שהובלתם וכו'.
   הישגים מדידים עדיפים בהרבה על הישגים שאינם מדידים. נסו לכמת את ההישגים המשמעותיים בקריירה שלכם.
  • מהן הפעילויות והמשימות המקצועיות שאתם נהנים מהן? מנו 3 או 4 כאלה. זכרו שאתם תתקבלו לעבודה על בסיס קורות החיים שלכם. הדברים שתמנו יהוו בסיס לתפקידים שיוטלו עליכם בעתיד, אל תכתבו משימות שאתם טובים בהן אבל שונאים לעשות. כבר מעכשיו אחלו לעצמכם יומיום שאתם אוהבים.
  • מהן 'נקודות המכירה המרכזיות שלכם'? מנו 3 או 4 דברים שמגדירים אתכם כאנשי מקצוע ושמבדילים אתכם משאר אנשי המקצוע בתחומכם. אולי אתם הטובים ביותר בשליטה בתוכנה מסוימת, בעלי ידע יוצא דופן בשפות או שאולי יש לכם יכולת מעולה להניע אנשים לפעולה.אלו הם התחומים שהמנהלים שלכם בארגונים שעבדתם עבורם היו אומרים שאתם מצטיינים בהם. שאלה זו בוחנת, למעשה, באיזה אופן אתם מיוחדים מבחינה מקצועית.
  • מה עשויות להיות בעיות של החברה שאתם תוכלו לפתור? אתגרים שתוכלו לתת להם מענה? למה אתם חושבים כך? מנו את הפרטים בנסיון המקצועי שלכם שרלוונטיים לנקודה זו. אם יש לכם סיפורים לדוגמא, רשמו את עיקריהם כאן. זוהי הרשימה השנייה שלכם.

  3. כעת הסתכלו על שתי הרשימות שבידיכם ונסו להבין היכן וכיצד הן מצטלבות, כלומר מה לכם יש לתת שהמעסיק ממש זקוק לו? מה יש לכם לתרום לחברה הספציפית הזאת? כתבו את הדברים הללו ברשימה חדשה. ממנה תוכלו להרכיב את תמצית קורות החיים שלכם.

  4. ערכו את הכתוב כאשר אתם מנפים כל מילה שאינה רלוונטית או שאפשר להסתדר בלעדיה. שמרו על הטקסט שלכם קצר וקולע ו'תפור למידותיה' של המשרה שהתפרסמה.

מה מחפשים בקורות חיים?

דוגמאות לתמצית קורות חיים

בואו נראה איך כל זה מתחבר.

ניקח, לדוגמא, משרה אדמיניסטרטיבית של ניהול משרד עבור מנהל בכיר. ראשית, יש לבדוק אילו מילות מפתח צוינו בתיאור המשרה שפורסם.

מילים אלו יבהירו לכם על אילו תכונות ומיומנויות המעסיקים בחברה זו שמים את הדגש. כדוגמא, נניח כי בתיאור המשרה דובר על הצורך בעובד אחראי, יעיל ובעל מיומנויות תקשורת בינאישית גבוהות, שליטה בתוכנת Office וניהול צוות עובדים. כמו כן, נניח כי הודגש כי העבודה היא בסביבה מרובת משימות הדורשת תפקוד תחת לחץ ומתן שירות יעיל ואדיב.

תמצית קורות חיים טובה עבור משרה כזו יכולה להיות:

 • מנהלת משרד אחראית בעלת מעל 8 שנות נסיון תמיכה במנהלים ומפקדים בכירים בסביבות עבודה בעלות קצב גבוה.
 • מיומנויות מגוונות הכוללות שליטה טכנית, גיוס ותמיכה משרדית.
 • יכולת ניהול פרויקטים בתנאי לחץ, מיומנויות תקשורת בינאישית, מצוינות מוכחת בניהול פרונטלי ובמתן שירות טלפוני ודיגיטלי.
 • הובלת תהליכי ייעול שהביאו לחסכון של מעל 30 אחוזים בהוצאות משרד.

ב-4 משפטים בלבד נתנו כותרת (מנהלת משרד), סיכמנו את שנות הנסיון של העובדת מהצבא ואחריו (8 שנות נסיון) והתייחסנו לקהלים איתם עבדה הרלוונטיים למשרה זו (מנהלים ומפקדים בכירים).

כמו כן, התייחסנו לתיאור המיומנויות הנדרשות מהעובדת במשרה (אחראית, יעילה, בעלת שליטה טכנית, מיומנויות תקשורת בינאישית גבוהות פרונטלית, טלפונית ודיגיטלית ומיומנויות ניהוליות) ולבסוף כימתנו את התמצית במחשבה על האופן שבו החברה יכולה להרוויח מהישגים דומים לאלו שהפגינה העובדת בעבר (חיסכון של מעל 30 אחוזים בהוצאות).

דוגמא נוספת: משרה של מנהל מכירות שטח בעל נסיון לחברת ביטוח מובילה, לה נדרשות יכולת עמידה ביעדים ועבודה בשת"פ עם צוות עובדים הכולל עובדי משרד ומוכרנים טלפוניים.

תמצית קורות חיים טובה עבור משרה כזו יכולה להיות:

 • מנהל מכירות ייצוגי ומנוסה בעבודת שטח בעל 10 שנות נסיון בארץ ובחו"ל.
 • ניהול צוותי עובדים מורכבים, מיומנויות יוצאות דופן ביחסי אנוש והנעת צוותים.
 • יכולת מצוינת במו"מ ובסגירת עסקאות, עמידה ביעדים והעלאת מחזור החברות במעל 20%
 • פיתוח אסטרטגיות מכירה שהביאו לעלייה של 45% בלקוחות חוזרים

במקרה זה, נתנו כותרת (מנהל מכירות שטח), התאמנו את המיומנויות הנדרשות למשרה לאלו שמופיעות בקורות החיים (מנוסה, עומד ביעדים, עובד בצוות) ואף הראינו כי האדם שלפנינו הוא בעל מיומנויות נוספות שיכולות להיטיב עם החברה (יכולות ניהוליות, יכולות מכירה מוכחות). כימתנו את התמצית ככל שיכולנו (מספר שנות נסיון, כאשר בתוכן החשבנו גם נסיון במכירות בעבודה מזדמנת בחו"ל לאחר הצבא וכן העלאת מחזור ואחוזי לקוחות חוזרים).

אבל מה אם אין לכם את כל הנסיון הזה? נניח שרק עכשיו סיימתם את התואר שלכם בביולוגיה באוניברסיטת תל אביב ושבמהלך התואר עבדתם במשרד כלשהו.

תמצית קורות החיים שלכם עבור מקומות עבודה שמחפשים אתכם, למשל כעוזרי מחקר או כמנהלי מעבדה, יכולה להיראות אולי כך:

בוגר לימודי ביולוגיה באוניברסיטת תל אביב (הצטיינות דיקן) משלב נסיון בניהול מעבדת מחקר מצליחה עם הכשרה אקדמית שקיבלתי. בעל מיומנויות ניהול פרויקטים ורקע בניהול משרד. בעל יכולות ארגון וסדר יוצאות דופן.

במקרה זה נתנו כותרת (בוגר לימודי ביולוגיה) ו'תיבלנו' אותה בהישגים אקדמיים יוצאי דופן (הצטיינות דיקן). הסתמכות על מצוינות אקדמית הינה דבר מקובל כאשר אין לכם נסיון רב בתחומכם. השתמשנו בנסיון מעבודות זמניות של המועמד (ניהול משרד) והדגשנו מיומנויות שיכולות להיות חשובות לתפקיד אליו אתם מגישים מועמדות (יכולות סדר וארגון הן דבר חשוב מאוד כעוזר מחקר וכמנהל מעבדה).

עובד מעבדה

לסיכום,

תמצית קורות חיים היא מרכיב חשוב בקורות החיים שלכם ובמיוחד אם אתם בעלי נסיון מועט או מגוון בתחום אליו אתם ניגשים.

בתמצית קורות החיים שלכם חשוב לכלול את הפרטים המשמעותיים ביותר עבור המשרה שעל הפרק, כאשר לכל משרה תמצית קורות חיים משלה.

אמנם מדובר בתהליך הדורש השקעה של זמן ומחשבה, אבל התוצאה שלו בקלות יכולה להיות מה שיגרום למגייס להבין שאתם האדם המתאים ביותר למשרה ושעליו לכל הפחות לזמן אתכם לראיון עבודה.

אז, קדימה, למה אתם מחכים? גשו לתמצת את קורות החיים שלכם!