המפתח לקריירה משגשגת

מהי אינטליגנציה רגשית ולמה היא כל כך חשובה למעסיקים בשוק העבודה של היום? כיצד ראיון העבודה יכול לחשוף את מידת האינטליגנציה הרגשית שלנו? ומה אפשר לעשות בשביל לשפר את האינטליגנציה הרגשית? כל התשובות בכתבה שלפניכם.

אינטליגנציה רגשית היא הנושא ה'חם' בשוק העבודה של היום ואף יותר כשמדברים על שוק העבודה של העתיד. לפי הארגון העולמי

לכלכלה עתידית, אינטליגנציה רגשית עתידה להיות אחת מעשר המיומנויות הנדרשות ביותר בשוק העבודה בשנת 2020.

אינטליגנציה רגשית
בשנים האחרונות עלה מעמדה של האינטליגנציה הרגשית (EI/EQ) והיא נחשבת, מבחינת מעסיקים וחברות, לאחת מהמיומנויות החשובות ביותר אצל עובדים ומנבא מרכזי להצלחה תעסוקתית בכל תחום. בסקר מקיף שנערך בארה"ב, הצביעו 75 אחוזים מהמנהלים על חשיבותה של אינטליגנציה רגשית אצל מועמדים פוטנציאליים.

אחרי שה'הייפ' של ה- IQ שכך, מגיע תורה של סוג אחר של חוכמה, ה-EQ , ונראה שהיא כאן כדי להישאר. כיום, לאחר 25 שנים של מחקר, ברור כבר מעל לכל ספק כי איי קיו נמצא רק בחשיבות שנייה לאינטליגנציה רגשית בקביעת הצלחה מקצועית וכן ביצועים יוצאי דופן בכל תחום תעסוקתי (למעט יוצאי דופן בודדים).

למעשה, נמצא כי כאשר עובדים הם בעלי נתונים דומים מבחינת IQ וכישורים טכניים, מה שיקבע את התקדמותם בסולם המקצועי יהיה ההבדל במידת האינטליגנציה הרגשית שלהם (הנתונים מדברים על השפעתה של אינטליגנציה רגשית ב- 90 אחוז מהמקרים הנבדקים!).

מעסיקים כיום מבינים שהצלחה, ובמיוחד בשוק העבודה הנוכחי, דורשת יותר מאשר מיומנויות טכניות או מצוינות אינטלקטואלית. כדי להצליח, עובדים זקוקים לסוג אחר של מיומנויות, שהן מה שנקרא 'מיומנויות רכות'. מיומנויות רכות הוא מונח מתחום התעסוקה, המזוהה עם המונח הכללי יותר, 'אינטליגנציה רגשית'.

למה אנחנו מתכוונים כשאנחנו אומרים אינטליגנציה רגשית?

מהי אינטליגנציה רגשית

אינטליגנציה רגשית היא היכולת לזהות רגשות, לשלוט בהם, כלומר לנהל אותם וכן להעריך נכונה את משמעותם. זהו מרכיב חשוב במי שאנחנו ביום יום שלנו. אינטליגנציה רגשית כוללת 5 מיומנויות מרכזיות:

 • מודעות עצמית ומודעות רגשית, כוללת את היכולת לזהות רגשות שלך ושל אחרים
 • היכולת לנהל ולווסת רגשות
 • מוטיבציה פנימית
 • אמפתיה
 • מיומנויות בינאישיות הכוללות את היכולת ליצור אמון במהירות ולייצר תקשורת יעילה, ואת היכולת לעודד או להרגיע אדם אחר

אינטליגנציה רגשית בעבודה

את המונח 'אינטליגנציה רגשית' טבע הפסיכולוג ד"ר דניאל גולמן בשנת 1995, כשהוא מקשר אותו באופן ישיר לשוק העבודה. כששואלים כיום מומחים בתחום התעסוקה מדוע אינטליגנציה רגשית נחשבת כל כך חשובה, הם עונים "פשוט מאוד, אינטליגנציה רגשית משחקת תפקיד בכל מטלה ביום העבודה, מביצוע משימות מקצועיות, דרך אינטראקציה עם לקוחות ועמיתים ועד למנהיגות ויכולת ניהולית".

אנשים בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה הם פרודוקטיביים יותר, בטוחים יותר בעבודה שהם עושים ונוטים לעשות עבודה טובה ולהשתפר בה עוד ועוד עם הזמן, שכן הם בעלי מוטיבציה פנימית ומשמעת עצמית חזקה. הם מסופקים מעבודתם ואהובים על ידי עמיתיהם ועל ידי הכפופים להם, כמו גם על ידי המנהלים שלהם. פעמים רבות הם מקבלים על עצמם תפקידים בעלי אחריות ונעשים מנהלים טובים.

מה מעסיקים מחפשים?
job

לאחרונה התפרסמו תוצאותיו של סקר שנערך בקרב מעסיקים מתחומים שונים בארה"ב ובדק מה הם מחפשים בעובד הפוטנציאלי שלהם. התוצאות מראות כי מיומנויות טכניות ספציפיות משנות למעסיקים כיום פחות מאשר היכולת והמוטיבציה ללמוד את העבודה. מיד לאחר אלו, המעסיקים מונים את המיומנויות הבאות כמיומנויות בעלות חשיבות:

 • הקשבה ותקשורת בינאישית
 • הסתגלות ותגובות יצירתיות למצבים מורכבים ולמכשולים בדרך
 • יכולת ניהול עצמית, מוטיבציה פנימית לנוע לעבר מטרות, רצון להתקדם מקצועית
 • יעילות בינאישית וקבוצתית, יכולת לעבודת צוות ולשיתופי פעולה, מיומנויות משא ומתן
 • פוטנציאל מנהיגות
 • יכולת הבעה בעל פה ובכתב

כפי שניתן לראות, מתוך 6 המיומנויות הנדרשות על ידי מעסיקים, רק אחת היא אקדמית וכל השאר מדגישות יכולות אחרות. קצת מצחיק, בהתחשב במה שמלמדים אותנו בכל שנותינו במערכת החינוך, לא..?

לפי הסטנדרט החדש לעובד האידיאלי, ברור מאליו שלעובד יש את היכולת האינטלקטואלית והטכנית כדי לבצע את העבודה המדוברת. הפוקוס הוא, במקום זאת, על איכויות אישיות. חמש היכולות הנותרות מהוות, למעשה, את 'מיומנות העל' שנקראת אינטליגנציה רגשית.

למה מעסיקים מחפשים עובדים בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה?

מחקרים מראים כי יותר ויותר מעסיקים מחפשים עובדים בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה וגם מוכנים לשלם להם יותר כסף. למה?

 • הם מתמודדים היטב בתנאי לחץ

לחצים קיימים בכל מקום עבודה ואולם יש מקומות ותפקידים שבהם הלחץ הוא גדול מאוד וישנה חשיבות גדולה לשאלה כיצד יתנהל העובד בתנאים כאלה. אנשים בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה אינם מאבדים את עשתונותיהם כשהדברים מסתבכים או לא מתנהלים כמצופה. הם מסוגלים לנתח את המצב בהגיון ולהחליט מהי ההתנהלות הנכונה ביותר לרגע זה.

כמו כן, פעמים רבות במצבי לחץ הרגשות מתלהטים או נעשים אינטנסיביים. אנשים בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה מתנהלים טוב יותר בסיטואציות כאלה מכיוון שהם מודעים יותר לרגשותיהם וטובים יותר בניהולם וויסותם.

 • הם משתפים פעולה היטב עם אחרים בסביבתם

עבודה בצוותים הולכת ונעשית נפוצה בשוק העבודה של ימינו, כמו גם שיתופי פעולה בין אגפים וחברות. לאנשים בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה יש מיומנויות בינאישיות גבוהות והם מסוגלים להבין היטב אחרים בסביבתם ולתקשר איתם בצורה יעילה ונעימה. הדבר נכון גם לגבי סביבה בין-תרבותית, עובדה חשובה מאוד בשוק העבודה שלנו, שהולך ונעשה יותר ויותר גלובלי.

אחת המיומנויות הבינאישיות החשובות שאנשים בעלי EQ גבוה משתמשים בה היא מיומנות ההקשבה. היכולת להקשיב למישהו הקשבה אמיתית ולהגיב אליו מתוך כך היא קריטית בפיתוח מערכות יחסים טובות, כולל מערכות של יחסי עבודה.

בנוסף, עובדים בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה לא נוטים להיכנס למאבקי כוח ולמריבות קטנוניות במקום העבודה. הם בדרך כלל נהנים מחברתם של אחרים בצוות שלהם וזוכים לכבוד ולהערכה מצדם.

 • הם יכולים להיות מנהלים טובים

מעבר לכך שאנשים בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה מהווים אנשי צוות מצוינים, הם גם יכולים להיות מנהלים ומנהיגים טובים בארגון בו הם מועסקים. מעבר ליכולות טכניות וליכולות בינאישיות, יש להם את היכולת המיוחדת לסחוף אחריהם אנשים אחרים למאמץ משותף ובכך לגרום לעובדים לבצע הרבה מעבר לדרישות התפקיד שלהם.

באופן כללי, אנשים נוטים יותר להסכים לבקשות של אחרים מהם ואף לבצע מאמץ בשבילם בשמחה, אם האדם העומד מולם הוא אדם שהם מכבדים ומעריכים. כאלו הם בדרך כלל מנהלים בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה.

 • הם מקבלים החלטות בצורה יעילה

בזכות היכולת האמפטית, כלומר היכולת לראות את הדברים מנקודת המבט של האחר, אנשים בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה מסוגלים לנבא בצורה טובה יותר איזו השפעה תהיה להחלטה שהם יקבלו על אחרים בסביבתם. הדבר עוזר למזער נזקים במקרים בהם מסתבר שההחלטה שנתקבלה לא היתה הנכונה ביותר והוא חשוב ביותר לייעול כל תהליך קבלת החלטות.

בנוסף, בתנאי לחץ ובמצבים מורכבים הם לא נסחפים למחשבות לא יעילות אודות העתיד והעבר, אלא מתרכזים בפן הפרקטי של ההחלטה העומדת בפניהם, מה שמאפשר, כמובן, קבלת החלטה יעילה יותר.

 • הם מתמודדים היטב עם שינויים

אנשים בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה נוטים להיות גמישים יותר ובעלי היכולת להסתגל היטב לשינויים ואף למנף אותם לטובה. בשוק עבודה שמשתנה ללא הרף, עם שינויים בלתי צפויים המתרחשים מדי יום, יכולת זו נעשית חשובה יותר ויותר.

 • הם מודעים לחוזקות ולחולשות שלהם

אנשים בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה יודעים במה הם טובים ובמה אינם מצטיינים. הם יודעים מה 'לוחץ להם על הכפתורים' ומה התנאים שמאפשרים להם לפרוח ולהצליח. הם יודעים להשתמש בחוזקות שלהם במלואן בעוד שאינם מאפשרים לחולשות שלהם לעצור אותם מלהתקדם.

 • הם פתוחים לקבל פידבק

פידבקים מהווים מרכיב חשוב מאוד מתהליך ההתייעלות והשיפור שלנו בכל מקום עבודה (ולמעשה בכל פעילות בה אנו עוסקים). אנשים בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה נוטים להיות פחות הגנתיים כשהם עומדים מול ביקורת ומצליחים יותר מאחרים לראות את הערך הבונה הקיים בביקורת, כלומר את חלון ההזדמנויות שלהם לשיפור. בקיצור, הם לא לוקחים את זה אישית וזה עובד להם מצוין.

 • הם אמפתיים ולכן תורמים לאקלים החברתי בארגון

היכולת שלהם להבין אחרים והרגישות לצרכי האחר, מאפשרות לאנשים בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה לשים את הרגשות והרצונות שלהם בצד ולקחת אחרים בחשבון. הם מגיבים לצרכים הרגשיים של אחרים בסביבתם וכך עוזרים לשפר את האקלים היומיומי במחלקה או בארגון בו הם עובדים.

ההבנה הזו מתאפשרת גם בזכות היכולת של בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה לזהות מה אחרים מרגישים דרך טון דיבור ושפת גוף. באופן זה, יכול להיות לאנשים אלו תפקיד חשוב בשימור האחדות בחברה והיציבות הארגונית בה. אומרים על אנשים כאלו שהם כמו השמן בגלגלי החברה, שמאפשר לחלקים השונים לעבוד יחד היטב.

 • הם מהווים דוגמא לאחרים בסביבתם

בעליEQ  גבוה נוטים להשפיע רבות על אחרים בסביבתם. הם בדרך כלל כריזמטיים ובכל מקרה פעולותיהם מדברות בעד עצמן. בגלל החיבור שלהם עם אנשים אחרים, בזכות העובדה שהם נוטים להיות אופטימיים, לא נוטים להיעלב, לא שומרים טינה ומסוגלים להתגבר על תקריות מינוריות (פעמים רבות באמצעות שימוש בהומור), אנשים בסביבתם נוטים להעריך אותם מאוד והם משפיעים עליהם.

כל זה הופך אנשים בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה לאנשי צוות מעולים, כפופים ועמיתים נוחים וכן פעמים רבות גם מנהלים מצוינים. אם כך, יש סיבה טובה לכך שיותר ויותר מעסיקים היום מחפשים עובדים בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה. נשאלת השאלה, איך הם בודקים את המרכיב הזה במהלך ראיון העבודה?

שאלות שנועדו לבחון את מידת האינטליגנציה הרגשית בראיון העבודה

כל ראיון עבודה נועד כדי לבחון שני דברים: הראשון, התאמתכם לתפקיד ולארגון מבחינה 'טכנית', כלומר האם אתם מחזיקים

ב'מיומנויות הקשות' הנדרשות למשרה אליה אתם מתראיינים (שליטה בתוכנה מסוימת, תואר אקדמי מסוים, תעודה מקצועית כזו או אחרת ועוד). השני, ויש שיגידו המשמעותי יותר, התאמתכם לתפקיד ולארגון מבחינה אישיותית, כלומר האם אתם מחזיקים במיומנויות הרכות הנדרשות למשרה אליה אתם מתראיינים.

ישנן מספר שאלות שיכולות לסייע למעסיקים להעריך את רמת האינטליגנציה הרגשית שלכם. הנה כמה לדוגמא:

ספר לי על הישג אחד שלך שאתה גאה בו ולמה (או: ספר לי על הצלחה שאתה גאה בה).

ההישג שאתם מספרים עליו הוא חשוב בפני עצמו, אבל זו לא הנקודה בשאלה הזו עבור המראיין שמבקש לבדוק את האינטליגנציה הרגשית שלכם. גם אם תספרו על הישג שהשגתם בחייכם האישיים, וודאו שאתם מציינים אנשים נוספים שעזרו לכם להשיגו.

אנשים בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה יודעים שהם אינם פועלים בחלל ריק ולא רואים את עצמם כשחקנים בהופעת יחיד. הם נותנים קרדיט לאנשים שהיוו חלק משמעותי מהתהליך שלהם, אם בתמיכה שלהם בהם או באפשרות להשיג משהו משמעותי ביחד איתם כחלק מצוות.

מה הכי מפריע לך אצל אנשים אחרים? תוכל לתת לי דוגמא ממקום עבודה שעבדת בו? איך התמודדת עם זה?

כל תשובה לשאלה זו תתן למראיין שלכם מושג על האופן שבו אתם תופסים אנשים אחרים, מה מפעיל אתכם באנשים אחרים ובסיטואציות מסוימות ואיך אתם מתמודדים עם זה. כמו כן, אפשר להבין מתשובתכם את מידת הבנתכם את ההשפעה שיש לכם על אחרים (ואת גבולות ההשפעה הזו).

אנשים בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה מודעים לעצמם ויוכלו לתת תשובה בהירה לשאלה מה מפריע להם אצל אנשים אחרים, מתוך הבנה שזהו דבר מה שמפעיל אותם באופן ספציפי. כמו כן, הם מודעים היטב לעובדה שאיננו חיים בואקום ושלכל פעולה ואמירה שלנו יש השפעה על האנשים שעמם אנחנו באים במגע. מצד שני, הם יודעים שלכל אדם יש את עולמו הפנימי המנהל גם את התנהגותו כלפי חוץ.

 ספר לי על יום עבודה שבו כל מה שהיה יכול 'להתפקשש' אכן התפקשש ואיך התמודדת עם זה?

כאן המראיין יוכל לבחון איך אתם מתמודדים עם בעיות, האם אתם לוקחים אחריות או נוטים להאשים אחרים ועד כמה מהר אתם מחפשים וגם מוצאים פתרון לבעיות בהן אתם נתקלים. התשובה תחשוף את יכולתכם לתפקד בתנאי לחץ ואת מידת הסתגלותכם לשינויים.

אנשים בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה הם בעלי יכולת תפקוד גבוהה בתנאי לחץ ובמצבי עמימות. הם מקבלים החלטות בצורה יעילה תוך התמקדות בתנאים האובייקטיביים העומדים לפניהם. הם גמישים בהתנהלותם ונוטים 'לזרום עם השינוי' ולהוציא מהתנאים הקיימים את המרב האפשרי.

ספרו על יום שהיה באמת קשה, אבל לא קשה מדי. קחו אחריות על טעות לא-ענקית שעשיתם וספרו על מאמצים ועל הצלחה לתקן את הטעות או לפחות לתקנה באופן חלקי. לעולם, אבל לעולם, אל תפנו אצבע מאשימה כלפי מישהו אחר במסגרת תשובתכם. זה מצביע על חוסר בגרות ועל אינטליגנציה רגשית שאינה מפותחת דיה.

תוכל ללמד אותי משהו?

זו שאלה קצת מוזרה, אבל כזו שמספקת למראיין אפשרות להבחנה אמיתית בבעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה. המראיין המנוסה שישאל את השאלה הזו, יעמוד בפני ההסבר שלכם כלא מבין ויבקש בעדינות להבין עוד. תגובתכם, שפת הגוף שלכם והדרך בה תנהלו את הדיאלוג הזה – הם בעלי חשיבות רבה. לפריט המידע שאותו תבחרו ללמד יש חשיבות פחותה. דאגו לקחת נושא שאתם מבינים בו.

אם במהלך ההסבר תראו לחץ, חוסר סבלנות, תסכול וחוסר אונים, יבין המראיין שלכם שהמיומנויות של האינטליגנציה הרגשית עדיין אינה מפותחת אצלכם. מרואיינים בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה ישאלו את המראיין שאלות על מנת להבין איפה טמונה חוסר ההבנה שלו וייהנו מההזדמנות ללמד משהו מהידע שלהם. הם יניחו מראש שזו אחריותם להעביר את המסר ויעשו מאמצים כנים ואף נלהבים להעבירו לצד השני, כלומר למראיין.

חדשות טובות: אינטליגנציה רגשית היא מיומנות שאפשר לפתח

פתרון בעיות

רמת האינטליגנציה הרגשית שלנו אינה קבועה מראש וגם לא מפסיקה להתפתח ברגע שאנחנו מגיעים לגיל מסוים (זאת בניגוד ל-IQ, שרמתו נקבעת ברובה עד הגיענו לגיל ההתבגרות). האינטליגנציה הרגשית היא, ברובה הגדול, מיומנות נלמדת הממשיכה להתפתח אצלנו לאורך כל חיינו, בהתאם להתנסויות שאנחנו עוברים. זהו, למעשה, חלק גדול מתהליך ההתבגרות שלנו.

בתהליך חיפוש העבודה או כחלק מהכנה למעבר לעבודה חדשה, אפשר ורצוי לפתח את מיומנות העל של האינטליגנציה הרגשית באמצעות פיתוח כל אחת ממיומנויות היסוד הנכללות תחת מטריית המושג אינטליגנציה רגשית:

מודעות עצמית – אם אתם מודעים לעצמכם, זאת אומרת שאתם יודעים מה אתם מרגישים בזמן שאתם מרגישים אותו או מעט לאחר מכן. בנוסף, אתם מודעים לכך שרגשותיכם ומעשיכם משפיעים על אנשים בסביבתכם ואולי אף יודעים להתנהל באופן שממנף את זה.

תוכלו לעבוד על פיתוח המודעות העצמית שלכם, שהיא הקריטריון הבסיסי לקיומה של אינטליגנציה רגשית, באמצעות דרכים שונות, בהן:

 1. לנהל יומן – מה שאתם כותבים לא חייב להיות ארוך או מליצי. אם תקדישו כמה דקות ביום מדי יום או יומיים ותכתבו את מחשבותיכם ורגשותיכם או דברים שקרו לכם, תוכלו לשפר את המודעות העצמית שלכם. טיפ: מדי כמה שבועות עברו על היומן ונסו לאתר דפוסים במחשבותיכם, רגשותיכם והתנהגותכם. זה עשוי לחדד מאוד את הבנתכם את עצמכם.
 2. להאט – כשאתם חווים רגש חזק, כמו כעס, פחד, אכזבה או עלבון, נסו להאט ולבחון את החוויה. בין כל גירוי לתגובה קיים מרווח ובו היכולת שלנו לבחור את האופן בו אנחנו מתנהלים מול המצב. האטה תוכל לאפשר לכם לראות את הדברים ביתר בהירות ולהגיב לסיטואציה מתוך מודעות.
 3. לערוך רשימה של החוזקות והחולשות שלכם – זוהי פעילות מעצימה בפני עצמה, שתאפשר לכם לעבור תהליך של העמקת המודעות העצמית. עירכו רשימה של החוזקות ושל החולשות שלכם. היא תשמש אתכם בראיונות העבודה וכן תועיל לפיתוח האינטליגנציה הרגשית שלכם.

ויסות עצמי – זוהי היכולת להישאר בשליטה ולנהל את הרגשות שלנו גם בזמנים קשים. אנשים הטובים בויסות עצמי בדרך כלל יימנעו מלתקוף מילולית אדם אחר ולא יקבלו החלטות נמהרות על בסיס רגשי. הם יכירו בעובדה שעומד מולם קונפליקט ערכי, אך לא יתפשרו על הערכים שלהם. הם יקחו אחריות ויימנעו מלהפיל את האשמה על אדם אחר או על התנאים האובייקטיביים. הם יהיו יציבים ובאותה העת גמישים אל מול רוחות השינויים.

תוכלו לעבוד על היכולת שלכם לויסות עצמי באמצעות דרכים שונות ובהן:

 1. לדעת את הערכים שלכם – אילו ערכים הכי חשובים לכם? על מה לא תהיו מוכנים להתפשר? פנו זמן ומקום לפעילות זו. זה יחסוך לכם זמן יקר ברגעי אמת בעתיד כשתעמדו מול קונפליקט ערכי או מוסרי במקום העבודה.
 2. להתאמן בלקיחת אחריות – התחייבו בפני עצמכם שתשתדלו לקחת אחריות על חלקכם בטעויות וב'פיקשושים' קטנים וגדולים יותר שמתרחשים בחייכם. היו מוכנים לעמוד בתוצאות ונסו לא להלקות את עצמכם על טעויות. טעויות בסך הכל מעידות עליכם שאתם בני אדם. בדרך כלל, כשתנהגו כך, תגלו שהשד לא היה כל כך נורא מלכתחילה.
 3. להתאמן בשמירה על רוגע ויציבות פנימית – בפעם הבאה שאתם מוצאים את עצמכם בסיטואציה מאתגרת, נסו להאט ולהיות מודעים לאופן שבו אתם מתנהגים. האם אתם נוטים 'לשחרר מהלחץ' על ידי כך שאתם צועקים ע מישהו אחר? האם אתם 'מחממים' את עצמכם? אלו הן דרכים לא יעילות להתמודדות עם לחץ, כפי שהוכח כבר זה מכבר.

במקום, נסו להתאמן בנשימות עמוקות. אם תתאמנו על הכלי הזה במצבים שאין בהם סטרס, תרגילו את עצמכם וכך, בשעת לחץ, תוכלו להשתמש בכלי הזה ביעילות גדולה יותר. תוכלו להשתמש בטריק הידוע של 'לספור עד 10' או לכתוב על דף את כל מה שרץ לכם בראש ואז לקרוע את הדף או לזרוק אותו.

מוטיבציה – זה מה שמניע אתכם לעשות את העבודה שאתם עושים, המקום ממנו הדלק הפנימי שלכם מגיע.

זיכרו, כי לבעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה יש מוטיבציה פנימית חזקה, שנחשבת חשובה יותר ממוטיבציה חיצונית. הם מונעים להתקדם בעבודתם ולבצע אותה כהלכה, לא רק בשל התגמולים החיצוניים אלא בעיקר בשל התגמול הפנימי האישי שהם מקבלים. הם נעים בהתמדה לעבר המטרה העומדת לנגד עיניהם ויש להם סטנדרטים גבוהים, אך לא בלתי אפשריים, לאיכות העבודה שהם מבצעים.

ישנן מספר דרכים בהן תוכלו לשפר את המוטיבציה שלכם:

 1. לבחון עם עצמכם – מדוע אתם עובדים בעבודה שאתם עובדים בה? מהו היעד שאליו אתם מכוונים? לאן אתם רוצים להגיע? מה הסיפוק שאתם שואבים ממנה במהלך יום העבודה או כשאתם חושבים על העבודה שלכם (או על זו שאתם מחפשים)? לתשובות שתענו ישנה חשיבות רבה. צרו את הצהרת הכוונות הפרטית שלכם.
 2. להתאמן על להפוך את הלימון ללימונדה – אנשים בעלי מוטיבציה גבוהה הם בדרך כלל אופטימיים ומיומנים במציאת הפן החיובי בתנאים שעומדים לפניהם, גם אם הם מורכבים. בכל פעם שאתם פוגשים באתגר או נכשלים, נסו למצוא לפחות דבר אחד טוב לגבי המצב. זה יכול להיות כל דבר ותמיד אפשר למצוא קרן אור אם מחפשים אותה.

אמפתיה – זוהי היכולת לשים את עצמנו בנעליו של האחר, להבין את מצבו הרגשי ולהכיר בעובדה שגם אנחנו היינו יכול להיות במצב כזה או דומה לו. התגובה האמפתית היא תגובה שלוקחת בחשבון את הצרכים הרגשיים של הצד השני.

אנשים בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה מצטיינים באמפתיה. ישנן מספר דרכים לשפר את המיומנות האמפתית שלכם ובהן:

 1. להתאמן במצבי אמת – קחו את הזמן להסתכל על מצבים מורכבים מזוויות של אנשים שונים. זה קל להיצמד לנקודת המבט שלנו, אחרי הכל, היא שלנו. נסו לחשוב על המצב ולהרגיש אותו מנקודת המבט של אנשים שונים המעורבים בו, ללא שיפוט כלפיהם. זהו תרגיל שמפתח את היכולת שלנו לחוש אמפתיה.
 2. לשים לב לשפת גוףשפת הגוף מגלה על רגשותיו של האדם שמולנו יותר מאשר הדברים שהוא אומר. היו בתשומת לב לשפת הגוף שלכם ולשפת הגוף של אחרים סביבכם. נסו לחוש מה היא משדרת ולהגיב בהתאם. הדבר יגביר את היכולת האמפתית שלכם.

מיומנויות בינאישיות – זוהי 'ספינת הדגל' של האינטליגנציה הרגשית ואולי הדבר שהכי בולט לעין אצל בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה. הכוונה ליכולת המצוינת לעבוד עם אנשים אחרים, לשתף פעולה, להעביר מידע, להניע אחרים, לדבר על נושאים מורכבים ולפתור קונפליקטים עם אנשים אחרים. בקצרה, מיומנויות התקשורת הבינאישית.

ללמוד יכולות חדשות
ניתן לעבוד על מיומנויות התקשורת הבינאישית שלנו במגוון דרכים בהן:

 1. להתאמן על מתן שבחים – מתן תשבחות באופן יעיל הוא אמנות בפני עצמה ומהווה חלק חשוב בתקשורת בינאישית יעילה. השבח צריך להיות ממוקד לסיטואציה וטוב יהיה אם יתאר איך הדבר השפיע עליכם באופן אישי. למשל: "המצגת שהצגת היתה ברורה ועניינית, ממש הצלחתי להתחבר למרות יום העבודה העמוס שהיה לי לפני כן". זאת בניגוד לשבח כללי כמו "היתה אחלה מצגת, כל הכבוד!".
 2. להתאמן על פתרון קונפליקטים –  ישנן דרכים שונות ויעילות לפתרון קונפליקטים (תקשורת מקרבת, למשל, היא אחת הדרכים הנפלאות שיש בנמצא) המדגישות אופני ניהול יעילים של המצבים בזמן התרחשותם. ישנן דרכי פעולה שונות וגישות מומלצות ומומלץ להתחיל לקרוא על הנושא, לבדוק מה מדבר אליכם ולהתחיל להתאמן.
 3. להתאמן על הקשבה פעילה – הקשבה היא מיומנות חשובה מאין כמוה ביחסים בינאישיים. הקשבה פעילה ויעילה מאפיינת אנשים בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה. בהקשבה כזו, אנחנו יכולים לשמוע לא רק מה שאנשים אומרים, אלא מה הם הצרכים הרגשיים שלהם, הטון בו הם אומרים את הדברים ומה, אולי, עומד מאחוריו.

הקשבה כזו דורשת מאיתנו השקעה של מאמץ, אבל בדרך כלל מניבה תוצאות מדהימות. נסו את זה והתאמנו על זה בכל פעם שאתם נזכרים לכמה דקות. האימון יכול לשפר פלאים את היכולת שלכם ואתם תתפלאו להיווכח כמה ישתפרו מערכות היחסים שלכם עם האנשים בסביבתכם.

תהליך פיתוח מיומנויות אלו יביא אתכם לראיון העבודה כשאתם בעלי יכולות בולטות מעל אלו של המתחרים בכל הנוגע למיומנויות רכות ולהתאמה אישיותית.

לסיכום,

אינטליגנציה רגשית הינה מיומנות על, הכוללת בתוכה מיומנויות משנה כמו מודעות עצמית, יכולת לוויסות רגשי, אמפתיה, מוטיבציה ומיומנויות תקשורת. מיומנויות אלה הן בעלות משמעות רבה בשוק העבודה של היום והדרישה להן נמצאת בעלייה מתמדת.

אם אתם עומדים בפני ראיון עבודה, הכינו את עצמכם לשאלות שנועדו לבחון אינטליגנציה רגשית, נוסף על השאלות הרגילות. הכירו את המאפיינים של אנשים בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה ואתרו את נקודות החוזקה שלכם בתוך מאפיינים אלו. הדגישו נקודות אלה בריאיון.

בנוסף, עבדו על שיפור מתמיד של האינטליגנציה הרגשית שלכם. פיתוח מיומנות העל הזו לא רק יביא אתכם קרוב יותר אל עבודות חלומותיכם, אלא יועיל לכם בכל תחום בחייכם.

בהצלחה!