8 שאלות לשאול לפני שאומרים "כן" להצעת עבודה

האם להגיד כן/לא להצעת עבודה?

מזל טוב, התקבלתם לעבודה! אבל רגע, איך תדעו אם לקבל את ההצעה או להמשיך בחיפוש? לפניכם 8 שאלות שעליכם לשאול את עצמכם כדי לקבל את התשובה שלכם.

לאחר תהליך ארוך של הכנת מסמכים נדרשים, מעבר על מודעות דרושים ופנייה למעסיקים פוטנציאליים, לאחר ראיון ראשון או מספר ראיונות, סוף סוף אתם מקבלים את השיחה שכל כל חיכיתם לה: התקבלתם!

קודם כל, מזל טוב! זה כבר אומר שעשיתם נכון כל מיני דברים בדרך (כתבתם מסמך קורות חיים מרשים, הייתם טובים מאוד בראיון העבודה) וזה קרדיט שאתם יכולים וצריכים לקחת לעצמכם.

הנטייה הטבעית שלנו היא להגיד 'כן'! (ברור..)

בין אם אתם מובטלים ומרגישים את נטל האבטלה (כלכלית ונפשית), ובין אם אתם עדיין מועסקים אך מרגישים אומללים או לא מסופקים במקום העבודה שלכם, אולי תרגישו כי אין לכם ברירה אלא לקבל מיד את ההצעה העומדת בפניכם.

איך עונים על השאלות הקשות?
ללהגיד 'כן' ישנן סיבות פסיכולוגיות טובות

 • במקום הזה אנחנו פוגשים פחד גדול: אולי לא תגיע הזדמנות טובה יותר? אולי אם לא אקח את ההצעה הזו אתחרט ואאשים את עצמי?
 • במקום הזה נכנס גם חוסר בטחון: אולי אם אסרב, לא ייקחו אותי לאף מקום אחר? אולי אני לא באמת שווה?
 • במקום הזה נכנס ה'אגו': התקבלתי לעבודה! זה אומר שרוצים אותי! קבלה לעבודה היא 'בוסט' רציני לאגו ומהווה מענה לצורך האנושי הכי בסיסי שלנו, להתקבל על ידי אחרים.
 • במקום הזה נכנסת קבלת החלטות לא רציונלית: כבר השקעתי כל כך הרבה זמן ומשאבים בתהליך חיפוש העבודה, בהכנה לראיון העבודה וכו', שאני צריך לקחת את העבודה הזו. בתחום קבלת ההחלטות, קבלת החלטה חיובית בשל סיבה כזו תיחשב ללא רציונלית, והנימוק יהיה מה שקרוי 'עלות שקועה'. כלומר, המשאבים שהשקעתם כבר הושקעו ואינם צריכים להיות מקושרים להחלטה שתקבלו, לכאן או לכאן.

לפעמים ישנן סיבות טובות להגיד 'לא'

אם כך, אפשר להבין למה הנטייה הטבעית שלנו תהיה לקבל את העבודה שהוצעה לנו באופן מיידי. ואולם, לפעמים ישנן גם סיבות טובות לא לקבל את העבודה.

עבודה חדשה היא, ברוב המקרים, התחייבות למספר שנים, או כך לפחות אנחנו מקווים. זוהי החלטה רצינית, שצריכה להישקל בכובד ראש, שכן היא תקבע איך ייראו וירגישו חלקי הארי של היום והשבוע שלכם.

הדבר האחרון שאתם רוצים לעשות זה להגיד 'כן' למשרה שאינה מתאימה לכם בארגון שאינו מתאים לכם. אם תעשו זאת, זה רק יבטיח לכם שתחזרו למעגל מחפשי העבודה בקרוב יותר ממה שהייתם רוצים וככל הנראה תהיו מתוסכלים עוד יותר מאשר כעת.

וחוץ מזה, כשאנחנו מקבלים איזושהי הצעת עבודה, אנחנו לא מקבלים את כל שאר ההצעות שהיו יכולות להגיע, שאולי היו יכולות להתאים לנו יותר. למעשה, כשאנחנו מסרבים להצעות העבודה הלא נכונות, אנחנו רק מגדילים את הסיכוי שלנו לעבודות הנכונות.

אז מה עושים? איך מחליטים אם העבודה שהוצעה לכם היא הנכונה עבורכם?

הנה 8 שאלות שתוכלו לשאול את עצמכם כדי להחליט האם לקבל את הצעת העבודה העומדת לפניכם:
העבודה המתאימה לך

 1. האם התנאים האובייקטיביים בעבודה מתאימים לי?

התנאים האובייקטיביים צריכים להיות לכם ברורים לחלוטין לפני שאתם מקבלים כל עבודה חדשה:

 • כמה שעות אתם מצופים לעבוד בשבוע? האם מצופה מכם להיות זמינים גם לאחר שעות העבודה ובסופי שבוע? האם יש 'שעות נוספות'? אם כן, מהו התשלום בעבורן?
 • מהו השכר החודשי?
 • תנאי אחזקת רכב (אם זה רלוונטי)
 • קרנות פנסיה, השתלמות, ביטוחים וכו' – מה מציעים לכם בארגון? ממתי מתחילים לשלם לכם את ההטבות האלו?
 • ימי מחלה, ימי חופש, היעדרות אישית וכו' – הללו חשובים מאוד בהיבט השנתי ויכולים להיות גורם מכריע במדד שביעות הרצון שלכם ממקום העבודה החדש.
 • תנאי פיצויים – נכון שכשאתם מתחילים עבודה חדשה אתם לא רוצים לחשוב על הסוף שלה, אבל כמו בטקס נישואין דתי, בו מצהירים על סכום הכתובה למקרה של גירושין, כך עליכם לוודא מראש מה קורה במקרה של פיטורים/התפטרות. זו שאלה לא מקובלת אמנם, אך חשובה מאוד לפני שחותמים על חוזה ומתחייבים לעבודה חדשה.
 • מיקום העבודה ודרכי התחבורה לשם – מקום העבודה המדהים ביותר יכול להיהפך לסיוט אם ההגעה אליו אורכת שעות וכרוכה במאמצים רבים. הגעה נוחה למקום העבודה תשמור עליכם מפני שחיקה מוקדמת בתפקיד.
 1. האם העבודה הזו מתאימה לערכים שלי?

אם מדובר בעבודה שאתם מתכננים להישאר בה לטווח ארוך, ודאו כי היא משקפת את הערכים האישיים שלכם. הערכים שלכם הם אותם הדברים שאתם מרגישים שחשובים לכם בחייכם. הם חלק ממי שאתם וחלק ממי שאתם רוצים להיות.

בהקשר למקום העבודה שלכם, הכוונה למה שנותן משמעות, מבחינתכם, לעבודה שאתם עושים מדי יום, והוא בעל קשר ישיר לרמת המחויבות שלכם ורמת המוטיבציה שלכם ביומיום. אם דרישות מקום העבודה שלכם מתנגשות עם הערכים החשובים לכם ביותר, כדאי לשקול ברצינות לעזוב עבודה כזו, או, במקרה שלנו, לסרב להצעה מלכתחילה.

למשל, אם אחד הערכים החשובים לכם ביותר הוא משפחתיות ואתם עומדים מול הצעת עבודה למשרה של 70 שעות בשבוע, אם תקבלו את ההצעה אתם צפויים לחוש קונפליקט פנימי מתמיד וחוסר סיפוק מחייכם. לעומת זאת, אם הערך החשוב לכם הוא קידום מקצועי, הרי שהשקעה כזו מצדכם עשויה להביא אתכם לחוש דווקא סיפוק והגשמה.

דוגמא נוספת היא ערך של עצמאות/אוטונומיה. אם זהו ערך שחשוב לכם, הרי שאתם תפרחו במשרה שמאפשרת חופש פעולה, תכנון עצמאי ודיווח מינימלי לממונים עליכם ותנבלו במשרה של פיקוח צמוד. הגשמתו של ערך כזה מחייבת סגנון ניהול מסוים מצד המנהל הישיר שלכם ועליכם לקחת את הסגנון שלו בחשבון אם זהו ערך שחשוב לכם.

ערכים נוספים ששווה לבחון (רשימה מלאה ניתן למצוא כאן):

 • מגוון – שינוי מתמיד, למשל בתוכן העבודה או במיקום מקום העבודה. ערך זה יכול להיות מושג על ידי עבודה במשרות מבוססות פרויקטים או משרות שדורשות רילוקיישן.
 • יוקרה – סטטוס, הכרה וחשיבות. ערך זה יכול להיות מושג באמצעות עבודה במשרה נחשבת או בארגון נחשב, קבלת רכב מנהלים יוקרתי או עבודה בסביבה יוקרתית.
 • ביטחון – יציבות של משרה, ארגון, תנאים, שכר. לאדם המעריך בטחון תתאים משרה במקום המעודד קידום איטי ובטוח ולא מעבר בין ארגונים ובין משרות או קידום מטאורי.
 • לקיחת סיכונים – הרפתקאות ואתגרים יעוררו אדם שזהו ערך עבורו להתרגש ולפרוח. לאדם כזה יתאים לעבוד בחברה שגם היא מעריכה נטילת סיכונים ולא בחברה המעריכה יציבות.
 • יצירתיות – הפיכת הדמיון למציאות, תוך התחדשות מתמדת בהתאם לתנאי הסביבה. לאדם המעריך יצירתיות, יתאים מקום עבודה המעריך חדשנות ותתאים משרה לא רוטינית.
 • נוחות – אדם המעריך נוחות צריך לשקול ביתר רצינות את התנאים האובייקטיביים במקום העבודה כמו שכר, מיקום מקום העבודה ודרכי ההגעה אליו, שכן אלו ישפיעו רבות על רמת הסיפוק שיחוש בחייו.

כל אלו וערכים נוספים הם אלמנטים חשובים שעליכם לשקול לפני שאתם אומרים 'כן' למשרה חדשה. ישנם תרגילים למציאת הערכים החשובים לכם ומרגע שמצאתם אותם, יהיה לכם הרבה יותר ברור אם המשרה העומדת לפניכם היא כזו שעולה איתם בקנה אחד.

 1. האם העבודה הזו מתאימה למטרות הקריירה שלי? 

  analytics

כדי שלא ייווצר מצב ובו אתם 'צפים בזרם' של משרות ומקומות עבודה, בכיוון שבו הזרם לוקח אתכם, עליכם להבין לאן אתם שואפים להגיע מבחינה מקצועית. מה אתם רואים את עצמכם עושים בעוד 3-5 שנים מהיום? מה הייתם רוצים שייכלל ברשימת ההישגים שלכם בעוד כמה שנים? כמובן שהמטרות שלכם יכולות וצפויות להשתנות עם הזמן, אבל בלי מטרות בכלל, קשה להאמין שתגיעו למקום כלשהו שיספק אתכם.

על ידי הצבה של מטרות ספציפיות, מדידות, ברות השגה, רלוונטיות וכאלו שאפשר לתחום את השגתן בזמן, תוכלו לעקוב אחרי התקדמותכם בדרך למקום אליו אתם רוצים להגיע ולהחדיר בעצמכם את המוטיבציה הדרושה ברגעים בהם הדרך נעשית קשה יותר.

לאחר שהבנתם מהן המטרות המקצועיות שלכם, עצרו לבחון את המשרה העומדת על הפרק כעת. רצוי שתבינו מבעוד מועד מהן האפשרויות שלכם לקידום מקצועי והתפתחות אישית בארגון ובמשרה שהתקבלתם אליה. חשוב לבדוק מהן האפשרויות להתקדם במחלקה הספציפית שאתם מיועדים אליה ולהשוות את ממצאיכם למטרות ארוכות הטווח שעומדות לנגד עיניכם.

אם מדובר בארגון שמעודד קידום מקצועי, יכול להיות שגם אם התנאים האובייקטיביים שהוצעו לכם אינם אידיאליים, שווה להשקיע ולעבוד קשה לתקופה מסוימת כדי להתקדם ולהגיע לתנאים משופרים. אם מדובר בארגון שבלתי אפשרי להתקדם במסגרתו, פעמים רבות גם תנאים אובייקטיביים מעולים לא יהיו מספיקים בשביל להגיד 'כן' למשרה כזו.

חשבו לטווח הארוך.

 1. האם העבודה הזו מתאימה לחוזקות ולכשרונות שלי?

לכל אדם יש כמה כשרונות טבעיים ורצוי לזהות אותם מוקדם בתהליך חיפוש העבודה כדי לדעת לאילו משרות לכוון. על פי מחקר מקיף של למעלה מ-2 מיליון עובדים, לכל אדם ישנם כ-5 כשרונות טבעיים המאפיינים אותו ביותר. באלו מצוי הפוטנציאל הגדול ביותר לבניית חוזקותיו של אותו אדם.

כמה דוגמאות לכישרונות מולדים אלה הינן: אנליטיות, הישגיות, סתגלנות, משמעת, אמפתיה, אמונה, נטייה לתחרות, התמקדות, למדנות, חיוביות, הגינות, אינטלקטואליות, מצוינות ועוד.

נוסף על הכשרונות הטבעיים הללו, ישנן מיומנויות קשות ורכות שרכשתם לאורך חייכם, מיומנויות מבוססות ידע ומיומנויות כלליות שאתם לוקחים איתכם לכל מקום עבודה חדש. דוגמא למיומנות מבוססת ידע (מיומנות קשה) הינה תוכנה שלמדתם ודוגמא למיומנות כללית (רכה) היא היכולת לפתרון קונפליקטים.

כל הנ"ל, הן הכשרונות הטבעיים שלכם והן המיומנויות שבחזקתכם, מהווים את החוזקות והיתרונות היחסיים שלכם. משרה שבה תרגישו מסופקים תהיה כזו שתאפשר לכם להשתמש בתכונות החזקות שלכם בחלק נכבד מיום העבודה שלכם. למעשה, זהו אחד המרכיבים המוטיבציוניים החשובים ביותר המשפיעים על מדד שביעות הרצון שלכם ממקום העבודה.

 1. האם סביבת העבודה מתאימה לי?

כמות הזמן שאנחנו מבלים במקום העבודה היא עצומה וחשוב להבין מה תהיה סביבת העבודה שלכם והאם היא מתאימה לכם. אם אתם אנשים שאוהבים לעבוד בשמש ובחוץ, שולחן במשרד ממוזג תחת נורות פלורסנט יכול להיות הסיוט הכי גדול שלכם, ולהיפך, אם אתם אוהבים לעבוד במזגן הרי שעבודת שטח תטריף אתכם. אם אתם אוהבים שקט, אך המשרד רועש ועמוס, זה יכול להיות לכם מאוד קשה, ולהיפך.

שקלו מהי סביבת העבודה המועדפת מבחינתכם והשוו אותה לסביבת העבודה המוצעת לכם. גורמים שתוכלו לשקול הינם:

 • חברה קטנה/גדולה?
 • סביבת עבודה רשמית או לא רשמית?
 • עבודה בצוות או ביחידות?
 • עבודה בפנים או בחוץ?

השיקולים האלה הם אינדבידואליים מאוד ואין סביבת עבודה אחת שמתאימה לכולם.

 1. האם התרבות הארגונית מתאימה לי?

לכל ארגון יש את התרבות שלו: הערכים שחולקים העובדים בארגון, קוד הלבוש, סגנון התקשורת הבינאישית, התנהגויות מקובלות ולא מקובלות. זוהי מערכת מורכבת שכוללת אמונות, היסטוריה ואף מיתולוגיה של המקום ולה השפעה עקיפה על הדרך בה עושים עסקים ומתנהלים בארגון זה. ברוב המקרים התרבות הארגונית היא דבר שקשה להסביר לאנשים מחוץ לארגון אבל מאוד קל להרגיש בו למי שנמצא בפנים.

תרבותו של הארגון שתתחילו לעבוד בו תשפיע רבות על איך תחוו את היום יום שלכם. אנו יודעים מלא מעט סקרים שנערכו בנושא, שיותר מאשר אושרנו במקום העבודה מושפע מהתנאים ה'יבשים' המוצעים לנו, הוא מושפע מגורמים אחרים, אנושיים יותר, כדוגמת מידת ההתאמה של העובד לתרבות הארגונית. האם זו תהיה תרבות שתתמוך בכם ותגרום לכם להרגיש טוב בעבודתכם? או כזו שתגרום לכם להצטער שהגעתם לעבודה ברוב הימים?

הגישות והערכים של כל מקום עבודה משתקפים בהתנהלות עובדיו, מהמזכירה בשולחן הקבלה ועד צוות ההנהלה הבכיר שלו. נסו להיזכר איך ראיתם והרגשתם את הדברים הללו במהלך ריאיון העבודה. האם ההתנהלות היומיומית שם כפי שתפסת אותה בריאיון היא לרוחכם?

הדרך הטובה ביותר להעריך תרבות ארגונית היא על ידי צפייה ושיחה בלתי אמצעית עם כמה שיותר אנשים. שבו בקפיטריה של המקום בזמן ארוחת הצהריים, פטפטו עם המזכירה באזור הקבלה או עם אחד העובדים ליד מכונת הקפה. מה אתם רואים ושומעים? ואיך אתם מרגישים עם זה?

אם יש בכם חוסר נוחות, הקשיבו לתחושת הבטן הזו ונסו לבדוק מה עומד מאחוריה. אם משהו צרם לכם בקנה מידה גדול, סביר להניח שהתרבות הארגונית של החברה אינה מתאימה לכם ואולי עדיף שתחפשו עבודה אחרת.

עם זאת, צריך לזכור שכמו בכל דבר אחר, אין מושלם והשאיפה היא להתאמה מרבית ביניכם לבין החברה.

 1. האם יש התאמה טובה ביני לבין המנהל הישיר שלי? 11

אין צורך שתהיו חברים הכי טובים של הבוס שלכם (ואפילו רצוי לשמור על גבולות בריאים במערכת היחסים), אבל למנהל הישיר ישנה השפעה עצומה על רמות שביעות הרצון שלנו במקום העבודה. בהנחה שהכרתם ושוחחתם עם מי שעתיד להיות המנהל הישיר שלכם (ואם לא, חשוב שתדרשו זאת לפני שאתם נותנים תשובה), הרי וודאי הרגשתם אם יש ביניכם 'כימיה' או לא. האם מדובר באדם שתוכלו לכבד, להעריך, לקבל את מרותו, לחבב? או שמדובר באדם שמעורר בכם התנגדות רבה? קשה מאוד לעבוד תחת אדם שאינכם מעריכים ולהיאלץ לסור למרותו.

חשוב לזכור שהמנהל הישיר שלכם יכול להיות זה שיקבע את ההצלחה או הכישלון שלכם בעבודה הבאה שלכם. הרבה אנשים מתייחסים לראיון עם המנהל הישיר שלהם כדיאלוג שמטרתו היחידה היא חד צדדית, לגרום לאדם שמולם לחבב אותם ולהתרשם מהם. זאת בעוד במציאות, מדובר במערכת יחסים דו צדדית ולה השפעה רבה על גורלכם בשנים הקרובות, אם תסכימו להצעת העבודה.

כמובן שתמיד אפשר לעבוד על מערכת היחסים עם המנהל שלכם ולשפר אותה, אבל אם היסודות רעועים מאוד מלכתחילה, הדבר יכול להיות קשה ומתסכל מאוד.

 1. מה הבטן שלי אומרת לי על העבודה הזו?

עד כמה שחשוב לבדוק את כל התנאים האובייקטיביים ולנתח אותם באופן שכלתני ואנליטי, הרי שגם האינטואיציה שלנו משחקת כאן תפקיד, ואולי לא פחות חשוב.

גם אם על פניו, 'על הנייר', היתרונות עולים על החסרונות וההצעה נדמית מצוינת, עדיין יכול להיות שיש בכם קול של ספק ובלבול לגבי מקום העבודה. נסו להקשיב לו, לשמוע מה יש לו לומר. יכול להיות שהוא קול המייצג את החשש וההתרגשות הטבעיים שלכם להתחיל משהו גדול וחדש, אבל יכול להיות גם שהוא יספר לכם סיפור אחר. אם אין שם התרגשות, אלא רק חשש ממה שנראה כמו תהליך קשה ומפרך, חישבו פעם נוספת על ההצעה.

לסיכום,

באחד הפרקים המצוינים של הסדרה 'המשרד', טים אומר: "עדיף להיות בתחתית של הסולם בו אתה מעונין לטפס, מאשר באמצעו של הסולם שאתה לא רוצה לטפס בו". זו עצה טובה, וכזו שיכולה לכוון אתכם לחשוב על העבודה שהוצעה לכם.

קחו בחשבון את 8 השאלות בכתבה זו, שיקלו אותן ברצינות ונסו לענות עליהן ביניכם לבין עצמכם. תנו לדברים לשקוע, במקום להחליט באימפולסיביות או מתוך הסיבות הלא נכונות. התשובות הנכונות לכם יגיעו במהרה.

בהצלחה!