כיצד למכור את עצמך בכל ריאיון עבודה

"ספר לי על החוזקות שלך"- כיצד למכור את עצמך בכל ריאיון עבודה

השאלה "מהן החוזקות הבולטות שלך?" היא מעין שאלת בונוס. היא נותנת לך את ההזדמנות לספר למעסיק על היתרונות שלך, הכוחות שלך והייחוד שיש בך כעובד וכאדם. ואולם, זוהי שאלה שדורשת הבנה והכנה מוקדמת. בכתבה זו ריכזנו עבורכם את כל מה שאתם צריכים לדעת על התשובה לשאלת החוזקות.

השאלה על חוזקות היא שאלה "טובה", על פניה, ואין בה משום האכזריות שיש בשאלת החולשות. עם זאת, אל תטעו: שאלת החוזקות היא שאלה שהתשובה עליה לא פחות חשובה מאשר התשובה אודות החולשות שלכם. הדרך שבה תענו על השאלה הזו נותנת למראיין שלכם הזדמנות פז ללמוד עליכם ומספרת אודותיכם פרטים חשובים. זאת ועוד, הדרך שבה תענו על השאלה עשויה להפוך אתכם מאחד המועמדים הרבים הנשקלים לתפקיד למועמד המתאים ביותר למשרה אליה אתם שואפים להתקבל.

הדרך הטובה ביותר להגיע עם תשובה טובה לשאלה הזו היא, כמו תמיד, להתכונן אליה. הרעיון פשוט: קודם עליכם לאתר את החוזקות המיוחדות שלכם, ואז עליכם לבחור מתוכן את אלו שייחרטו בראשו של המראיין שלכם ויציירו אתכם כמועמדים המתאימים ביותר למשרה העומדת לפניכם. לסיום, עליכם ללמוד להגיש את התשובה באופן הנכון ו..זהו! אתם בפנים!

אז, ראשית, איך לגשת לכל העניין של בחירת חוזקות? ומה זה בכלל אומר "חוזקות"?

זיהוי החוזקות שלנו הוא לא משהו שמלמדים אותנו בבית הספר, ולמעשה בשום שלב של חיינו אנחנו לא נדרשים לו במישרין עד שאנו עומדים לפני ריאיון העבודה. פעמים רבות נדמה שקל לנו הרבה יותר לענות על השאלה מהן החולשות הגדולות ביותר שלנו, לפני שאנחנו מסוגלים למנות אפילו חוזקה אחת.

בתרבות המערבית, עד לפני לא הרבה שנים, הדגש בכל סוג של תהליך היה עבודה על החולשות ועל נקודות התורפה. כך, למשל, בטיפול פסיכולוגי העבודה היתה על ההפרעות, בטיפול רפואי הפתרון היה עבור הסימפטומים ובבית הספר ההשקעה היתה במקצועות בהם היה התלמיד חלש יותר. הנחת המוצא היתה כי אין צורך להשקיע בתחומים בהם אנחנו חזקים וכי העבודה, על משאביה הרבים, צריכה להיעשות על מנת לתקן ולחזק מקומות חלשים יותר.

בשנים האחרונות הפוקוס מתחיל להשתנות ותורות חדשות צומחות, כאלו המתמקדות דווקא בזיהוי וחיזוק הכוחות שבאדם, במקום בניסיון לחיזוק אזורי החולשה. אחת התורות הללו בתחום ההתנהלות הארגונית נקראת "תורת הארגון החיובי", ולפיה מרחב הצמיחה הגדול ביותר של כל אדם הוא בתחומי חוזקותיו. על פי הנחות תורה זו, לכל אדם יש כישרונות ייחודיים לו וזיהוי נכון שלהם מאפשר צמיחה אישית ומקצועית מיטבית.

התורה מבצעת אבחנה בין כשרון טבעי מולד לבין מיומנות הנרכשת עם הזמן ועם הניסיון. בהתבסס על אבחנה זו, חוזקה היא השילוב בין כישרון טבעי לבין נסיון ולמידה והיא מאפשרת ביצועים כמעט מושלמים בתחום הנכון עבור האדם. המפתח לבניית חוזקה, על פי עקרון זה, הוא זיהוי הכשרונות המולדים שלנו ואז ליטושם ושכלולם על ידי רכישת ידע ומיומנויות.

אם כך, איך תזהו את החוזקות שלכם? 4 רשימות:

הכינו לידכם 4 דפים, אלו יהיו 4 רשימות ההכנה שלכם.

נתחיל באיתור הכישרונות שלכם. על מנת לעשות זאת, ההמלצה היא לבחון שלושה גורמים: ראשית, הכמיהה שיש לכם לענין, כלומר המשיכה שיש לכם מילדות לפעילות מסוימת; שנית, מהירות הלמידה של המיומנות החדשה ובנוסף, ולא פחות חשוב, הסיפוק שאתם שואבים מהפעילות.

ארגון "גאלופ" ניהל מחקר שיטתי אשר כלל ראיונות עם למעלה משני מיליון עובדים וזיהה 34 כישרונות אופציונליים אפשריים, כאשר לכל אדם ישנם כ- 5 כישרונות המאפיינים אותו ביותר. זיהוי מערך הכישרונות הזה מגלה היכן מצוי באדם הפוטנציאל הגדול ביותר לבניית חוזקותיו. כמה דוגמאות לכישרונות מולדים אלה הינן: אנליטיות, הישגיות, סתגלנות, משמעת, אמפתיה, אמונה, נטייה לתחרות, התמקדות, למדנות, חיוביות, הגינות, אינטלקטואליות, מצוינות ועוד.

כדי לגלות את הכישרונות שלכם, נסו לחשוב: מה אתם נהנים לעשות? מה אתם נהנים ללמוד או תופסים יחסית בקלות? אם קשה לכם למצוא, תוכלו להתיעץ עם חברים או עם בני משפחה, עמיתים לעבודה והאנשים בסביבתכם שמכירים אותך היטב. היכן אתם מתבלטים? מהם היתרונות שלכם?

בנוסף, תוכלו לבדוק בהערכות קודמות שקיבלתם (מהצבא, מעבודות, הכשרות והתנדבויות קודמות) אילו נקודות חיוביות חזרו על עצמן ואילו שבחים קיבלתם. נסו להתבונן על קורות החיים המוכנים שלכם למשרה בעיניים חדשות ומפרגנות: מה בולט לעיניכם? איזה מן אדם ואיזה מן עובד אתם רואים? רישמו לפניכם את תשובותיכם ברשימה ראשונה.

כדי להעריך את החוזקות שלכם, עליכם להתייחס גם לידע ולמיומנויות שרכשתם לאורך השנים. זו תהיה הרשימה השניה שלכם. מיומנויות אלו מתחלקות למיומנויות מבוססות ידע, שהן מיומנויות ספציפיות שרכשתם במסגרות חינוכיות או עם הנסיון בעבודה מסוימת (תואר אקדמי מסוים, תכנות בשפה מסוימת וכו') ומיומנויות כלליות יותר שאתם צוברים ולוקחים איתכם מעבודה לעבודה (תקשורת בינאישית, פתרון בעיות וכו').  

אוקי, אז יש לנו מיומנויות ספציפיות מבוססות ידע, שצברנו עם הניסיון המגוון שלנו; מיומנויות כלליות יותר שצברנו לאורך השנים וכישרונות טבעיים שבאנו איתם מן המוכן. כל אלו יוצרים את החוזקות שלנו, האזורים בהם היתרונות היחסיים שלנו בולטים מעל אלו של אחרים. רצוי לנסות למצוא בין 5 ל-10 חוזקות שיש לכם, המורכבות מכישרונות טבעיים וממיומנויות.

זה לא הזמן להצטנע! הפעילו את גלגלי המוח שלכם וחישבו מה אתם "מביאים לשולחן". זוהי הרשימה השלישית שלכם ובה כל חוזקותיכם הרלוונטיות לחיפוש עבודה. כמה דוגמאות לחוזקות יכולות להיות: יצירתי בפתרון בעיות, טוב במשא ומתן ו/או בפיתרון קונפליקטים, בעל משמעת עצמית חזקה, בעל ידע וניסיון נרחב בתחום מסוים, סבלן, סתגלן, אחראי, נחוש ומושקע, מתחבר בקלות לאנשים שונים, טוב בהעברת רעיונות באופן ורבלי ו/או טכני, בעל יכולות ניהוליות, יכולות הדרכה וכו'.

בשלב זה, עברו להתבונן במודעת חיפוש העבודה שפורסמה על ידי המעסיק. מה הוא מחפש בעובד עבור המישרה הספציפית הזו? מה מודגש במודעה? נסו להבין מהם הצרכים של המעסיק הפוטנציאלי הזה בנקודת הזמן הזו. לצורך כך תוכלו גם לערוך תחקיר קצר ולבדוק את אתר האינטרנט של החברה אליה אתם מתראיינים, דף הפייסבוק שלה והפרסומים מטעמה, אם יש כאלו. נסו להבין מהם צרכי החברה בבואה לאייש את המשרה הנוכחית.

הביטו ברשימה האחרונה שהכנתם ונסו למצוא ולבחור בין 3-5 חוזקות שנראות לכם רלוונטיות לתיאור המשרה אליה אתם מתראיינים. זו הרשימה הרביעית שלכם ומרגע זה ואילך התייחסו אליה בלבד. אלו החוזקות שאיתן אתם הולכים לריאיון העבודה הספציפי הזה עבור המשרה הספציפית הזו בארגון הספציפי הזה. אם וכאשר תתכוננו לריאיון עבודה נוסף, תוכלו להוציא את הרשימה השלישית ולבחור פריטים אחרים בה שיתאימו יותר לחברה או לארגון אחרים. הגישה כאן משתנה, בעצם, מ"מה יש לי להציע להם?" ל"למה הם זקוקים?" ומבטיחה עניין רב יותר של המראיין בכם.

עבור כל חוזקה שאתם מציינים, חישבו לפחות על דוגמא אחת מהניסיון שלכם שתוכל להסביר אותה היטב. ציון חוזקה ללא גיבוי שלה באמצעות דוגמא או סיפור מקרה, עלול להיתפס כגיבוב שבחים גנריים חסרי נפח ו"אישיות". המראיין מחפש את דווקא הפרטים הקטנים, את העומק ואת המשקל של הסיפור ולא רק את המסגרת. כך, למשל, אם אתם כותבים שאתם טובים בפתרון קונפליקטים, הביאו דוגמא של קונפליקט שהשפיע על מקום עבודה שעבדתם בו ומה אתם עשיתם כדי להביאו לפתרון. ספרו מה היו התוצאות של הפתרון שחתרתם אליו ואיך תרם הפתרון לחברה שעבדתם בה.

הסיפור צריך להראות אתכם בפעולה ולעורר את המראיין לתהות כיצד תוכלו להפעיל את החוזקה הזו גם בחברה שלו. השימוש במילות פעולה אקטיביות מומלץ מאוד בשלב זה ויכול לעשות את הרושם הרצוי. כך, למשל, במקום לומר "הייתי אחראי על", "מוניתי להיות", "הפרויקט הסתיים" וכו', הדגישו את הפעילות שלכם ודברו עליה במילים חזקות ואקטיביות: "ניהלתי", "יצרתי", "פיקחתי", "הדרכתי" וכו'. שימוש בפעלים שונים (תכננתי, פעלתי, יזמתי) במקום בפועל אחד שחוזר על עצמו בדוגמאות השונות (תכננתי פרויקט א', תכננתי פרויקט ב'..) ימנע חזרתיות ויבטיח ענין.

מועמדים רבים לא עונים על שאלת החוזקות באופן מספק: הם לא מתכוננים אליה כראוי, מצטנעים יתר על המידה או פשוט לא בוחרים את החוזקות הנכונות, אלו שיגרמו להם לבלוט מעל המועמדים האחרים. הם בוחרים במקרה הגרוע חוזקות שעצם בחירתן היא דגל אדום עבור המראיין (למשל: "דייקן" או "אמין", תכונות שהן בגדר דרישה מינימלית ולא חוזקה לציון) או, במקרה הטוב יותר, חוזקות שהמראיין ישכח שנייה אחרי הריאיון כי אינן רלוונטיות כלל למשרה העומדת על הפרק.

אוקי, אז יש לנו חוזקות הרלוונטיות למשרה העומדת לפנינו על פי המחקר שערכנו. כמו כן, יש לנו סיפורים משכנעים ומנוסחים היטב כדי לגבות כל אחת מן החוזקות הללו. כעת נבדוק את האופן שבו אנחנו מוסרים את התשובה למראיין, שכן גם הוא משמעותי מאוד.

אז איך עונים את התשובה המושלמת לשאלת החוזקות?

עבור כל חוזקה שאנו מציינים, ראשית נמנה את המיומנות מבוססת הידע שצברנו הנוגעת אליה, נמשיך במיומנות הכללית אליה אנו מתייחסים ונסיים בכישרון הטבעי שלנו. 

מיומנות מבוססת ידע - ידע וניסיון בעבודה עם X  (כאן יבוא פירוט התוכנות, השפות, המיומנויות הטכניות, תחומי הלימודים הספציפיים שלנו וכו', בצירוף כמה מילים על הניסיון הזה, כמה זמן, תחנות משמעותיות בדרך ומדוע ניסיון זה משמעותי למשרה העומדת לפנינו).

מיומנות כללית -  יכולות Y (כאן ייכנסו יכולות כמו יכולת לעבוד בצוות, כושר מנהיגות, יכולות ארגון, פתרון בעיות, ניהול זמן ועוד) בדגש על Z  (כאן יכנס פירוט קצר של אירוע בו הצלחת לתרום לחברה קודמת שעבדת בה באמצעות מיומנות זו)

ולקינוח, כישרון טבעי - ואני W מטבעי (כאן יובא הכישרון המולד שאתם מעוניינים להתייחס אליו, למשל חיובי, אמפתי, בעל יכולות ארגון, הנהגה וכו'), מה שמהניסיון שלי עד כה עזר לי מאוד במצבים של Q (כאן יגיע פירוט של מצב בו הכישרון הזה תרם לחברה קודמת שעבדתם בה בעלת צרכים דומים לחברה אליה אתם מתראיינים).

כך, למשל, למשרה הקשורה במכירות תוכלו למנות כמיומנות מהסוג הראשון את הניסיון שיש לכם במכירות או את התואר שלכם במנהל עסקים עם ההתמחות בשיווק. אם קיבלתם פרס או הוקרה לאורך חייכם הבוגרים, המקצועיים והחינוכיים, תוכלו להזכיר את זה כאן. ציינו מדוע ניסיון כמו שלכם יהיה משמעותי לתפקיד הנידון.

כמיומנות מהסוג השני תוכלו לציין את היכולת שלכם לנהל את זמנכם ביעילות ולתת פירוט קצר שיבהיר מדוע מיומנות זו חשובה לכם כאיש מכירות (בשלב זה תיכנס דוגמא טובה מהעבר, למשל של זמן משבר בו ניהלתם את זמנכם ביעילות, דבר שתרם לפרויקט שפיקחתם עליו באופן שחסך לחברה כספים וכוח אדם).

לסיום, תוכלו לספר כי באופן טבעי ומאז שאתם זוכרים את עצמכם, תמיד אהבתם להקשיב לאנשים והצטיינתם ביכולת לראות ולהבין מספר נקודות מבט. כישרון זה חשוב לכם כאנשי מכירות בחברה הספציפית אליה אתם מתראיינים ויכול לתרום לכם כפי שתרם לכם בעבודתכם המקצועית עד כה (גם כאן הכינו סיפור מקרה קצר המדגים את החוזקה הזו שלכם כפי שתרמה במקום עבודה קודם). בכל אחד מן השלבים, תוכלו גם לקשר את החוזקות שלכם למידע ספציפי שהשגתם אודות החברה אליה אתם מתראיינים.

חשוב לקחת את הזמן ולהתכונן לשאלה זו עבור כל חברה שאתם מתראיינים אליה. אחרי שסיימתם לכתוב את כל הרשימות והכנתם את התשובה על פי מרכיביה המסודרים בסדר הנכון, רצוי להתאמן עליה מספר פעמים ולוודא שאתם מוכנים למנות את החוזקות ואת הסיפורים שמדגימים אותן באופן שוטף וברור.

אם בכל זאת קשה לכם לומר את שבחיכם בעצמכם, תוכלו להשתמש בשיטת "אנשים אחרים אומרים עליי שאני.." וכך למנות את חוזקותיכם אחת אחת. תוכלו להביא דברים שאנשים בצוות שלכם היו אומרים עליכם, אנשים המנהלים אתכם ואנשים הכפופים לכם. גם כאן, ספקו הסבר ולוו את התיאורים בדוגמאות כדי להחיות ולתבל אותם.

שאלת החוזקות היא שאלה שמאפשרת לנו להציג את הצדדים היותר יפים שלנו בריאיון העבודה. רצוי להתכונן אליה באופן מקיף כפי שפורט כאן ולאחר שאתם מוכנים, לנסות ולהתייחס אליה בכל ראיון עבודה. גם אם השאלה אינה נשאלת ישירות, תוכלו לחפש את הדרכים העקיפות אליה. שאלות כמו "מדוע אתה חושב שאתה האדם המתאים ביותר למשרה?", "למה עלינו לקבל אותך לתפקיד ולא מועמד אחר?", "מדוע אתה חושב שאתה מתאים לעבוד בארגון שלנו?" הן אותה גברת בשינוי אדרת ומזמינות, למעשה, תשובה דומה.

יתרה מזו, טוב תעשו אם תחפשו הזדמנויות להציג תשובה לשאלה זו, גם אם לא נשאלתם אודותיה במישרין או בעקיפין. כך, למשל, אם נשאלתם אחת מאותן שאלות התנהגותיות שמראיינים אוהבים לשאול אודות ביצועי העובד בעבר ("ספר לי על זמן שבו נדרשת לבצע..."), תשובה טובה לכך יכולה להכיל את אחת החוזקות החשובות שלכם בצירוף הסיפור שמדגים אותה. בנוסף, בסוף הריאיון, לאחר ששאלתם כמה שאלות חשובות אודות החברה והתפקיד, תוכלו להוסיף כי אתם מעוניינים מאוד בתפקיד ואתם חושבים שאתם האדם המתאים ביותר לבצעו משום חוזקותיכם הספציפיות (כאן יגיע הזמן לפרט כמה מאלו שהתכוננתם אליהן).

אם כך, לסיכום, כדי להתכונן לשאלת החוזקות, עליכם:

  • למצוא את הכישרונות שלכם
  • לסכם את המיומנויות שרכשתם בחייכם
  • לקשר את כל אלו לצרכים של מקום העבודה העומד על הפרק
  • לתבל בסיפורי מקרה להוכחת האמור
  • לנסח תשובת מחץ
  • להתאמן על התשובה
  • לחזור על התשובה בריאיון
  • ו.. להתקבל לעבודה!

בהצלחה!!!